Dubai Vizesi İşlemleri

Dubai vizesi online alınan bir vize olması sebebi ile pasaport üzerine herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Fakat başvuru oluşturmak için pasaportunuzun görseline ihtiyaç duyulmaktadır. Vize ile ilgili gerekli evrakları aşağıdaki başlıktan inceleyebilirsiniz.

Dubai Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Dubai vizesi için gerekli evraklar, Dubai seyahatinizin içeriğine göre değişiklik gösterecektir. Şöyle ki, Dubai turistik vize, Dubai ziyaret vizesi, Dubai ticari vize Dubai seyahatinizin içeriğini belirleyen vize çeşitleridir. Vize talep gerekçenize göre başvuru evraklarınız farklılık gösterirken. Ayrıca Konsolosluk bazı durumlarda ek evrak talebinde de bulunabilmektedir. Dubai Konsolosluğunun talepte bulunduğu ek evraklar Dubai vizesi için gerekli olan evrakları farklılaştırır.

Dubai Vize İşlemleri

Dubai Emirliği/Birleşik Arap Emirlikleri(BAE)’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Dubai vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır. Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde Dubai (BAE) vize işlemlerinden muaftır. Dubai Emirliği’ne seyahat etmek isteyen kişiler ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatin amacına uygun kategoride yer alan vize çeşidine başvuru yapmalıdır.

Dubai Transit Vizesi: Dubai üzerinden başka ülkelere geçiş yapmak amacıyla alınan vizedir. Ülkeye girişten itibaren 96 saat konaklama hakkı tanır. Dubai Transit Vizesi uzatılamaz. Dubai transit vize başka ülkeye seyahat etse dahi Dubai Havaalanına inen yolcular için uygulanan bir vizedir. Havaalanı terminallerinden transit uçuşlar için 3 ayaklı uçak bileti yalnızca transit uçuşlar için gereklidir. 24 saati aşmamak koşuluyla, havaalanından dışarıya çıkmamak koşuluyla seyahat edeceklerin transit vize almalarına gerek yoktur.

  • Dubai Vizesi (Kısa süreli): Tek girişli ve çok girişli olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Ülkeye giriş tarihinden itibaren 30 gün konaklama hakkı tanıyan Dubai Turistik Vizesi için uzatma işlemi yapmak için vizenizin süresi sona ermeden 7 gün önce bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.
  • Dubai Vizesi (Uzun süreli): Tek girişli ve çok girişli olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Ülkeye girişten itibaren 90 gün ikamet hakkı tanır. Vizeyi uzatma işlemi yapmak için vizenizin süresi sona ermeden 7 gün önce bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Dubai vizesi hakkında; Dubai Konsolosluğu Göçmenlik Bürosu yetkili merciidir. Dubai vizesi başvurularında, başvuru yapılırken hizmet alınan aracı kurumların Dubai vizesinin verilmesi konusunda karar yetkisi yoktur. Dubai vizesi online bir vize türüdür. Vize işlemleri göçmenlik bürosundan online olarak yapılmaktadır ve göçmenlik bürosuna başvuru yapıldıktan sonra geçerli olmaktadır.

Dubai vizesine Türkiye’de oturum izni olduğu halde başvuru yapamayacak bazı ülkeler vardır. Bu ülkelerin vatandaşları Dubai’de yasaklı ülke statüsünde bulunmakta olup Türkiye’den başvuru yapamazlar. Dubai vizesine başvuru yapamayacak ülkeler ise; Suriye, Filistin, İsrail, Afganistan’dır. Belirtilen ülkeler dışında kalan tüm Orta Doğu ülkelerinin vatandaşları Türkiye oturumu olup Türkiye’de başvurularını gerçekleştirebilirler. Avrupa Birliği vatandaşları Dubai vizesi almadan Dubai’ye giriş yapabilmektedir.

Dubai vize türünüzü belirledikten sonra gerekli olan vize evraklarını eksiksiz olarak hazırlamanız gerekmektedir.Dubai Konsolosluğu Göçmenlik Bürosu, Dubai vizesi başvurusu için hazırladığınız evraklara ek evraklar isteyebilir. Dubai vize başvurunuz için bu bilgi göz önünde bulundurulmalıdır. Dubai vizesi başvurusu için istenen evraklar eksiksiz şekilde tamamlanmalı ve organize edilmelidir. Dubai vizesi başvuruları online olarak gerçekleştirilmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri Konsoloslukları Online Dubai vizesi başvuruları konusuna hizmet vermemektedir. Dubai vizesi için başvurular, Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisi yetkili vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilmelidir. Dubai vize başvurusu sırasında hazırlanması gereken evraklar vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Dubai’ye vize almak isteyen kişiler için Dubai’de kalış sürelerine göre vize türleri bulunmaktadır. Talebe bağlı olarak ek hizmet bedeli dahilinde her kategoriden Dubai vize uzatma işlemi Dubai'den yapılabilmektedir. Dubai vize türleri şu şekildedir:

  • 30 Gün içinde Tek Girişli Kısa Dönem: Vize onayı üzerinde belirtilen tarih aralığında tek sefer ülkeye girişi ve en fazla 30 gün ülkede kalış için kullanılır. Kısa süreli tek girişli vize ile yolculuklar en fazla 30 gün Birleşik Arap Emirlikleri’nde kalabilirler.
  • 30 Gün içinde Çok Girişli Kısa Dönem: Vize onayı üzerinde belirtilen tarih aralığında 2 ay içinde 30 gün çok girişli olarak kullanılır.
  • 90 Gün içinde Tek Girişli Uzun Dönem: Vize onayı üzerinde belirtilen tarih aralığında tek sefer ülkeye giriş en fazla 90 gün ülkede kalmak için kullanılır. Bu vize tipini kullanan yolcuların 1 ay bekleme süreci mevcuttur.
  • 90 Gün içinde Çok Girişli Uzun Dönem: Vize onayı üzerinde belirtilen tarih aralığında 90 gün içinde çoklu giriş için kullanılır.

Dubai Transit Vize

Transit vize başka bir ülkeye seyahat etse de Dubai Havalimanı’na inen yolcular için kullanılan bir vize tipidir. Yolcu transit uçuşu esnasında 96 saati aşmamak şartıyla transit vize ile Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) giriş yapabilir. Yolcular transit uçuşları esnasında terminal değişikliği yaptığı durumlarda da transit vize istenmektedir. 24 saati aşmamak ve Dubai Havalimanı’ndan çıkmamak koşuluyla seyahat eden yolcuların transit vize almalarına gerek yoktur.

Dubai Vize Ücreti

Dubai vize ücreti başvuru yapmak istediğiniz vizenin Birleşik Arap Emirliklerine giriş sayınız ve kalış süresine göre değişiklik göstermektedir. Sizler 30 gün tek girişli, 30 gün çok girişli, 90 gün tek girişli ya da 90 gün çok girişli Birleşik Arap Emirlikleri vizesine başvurabilirsiniz. Başvuru yapacağınız bu 4 vize türünün fiyatları birbirinden farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra ekspres vize başvurusunda bulunmak isterseniz ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir. 

Pasaport İşlemleri

Dubai Konsolosluğu, pasaport olmadan yapılan vize başvuru işlemlerini kabul etmemektedir. Dubai vize işlemleri için gerekli olan pasaportunuzu bulunduğunuz semtin emniyet müdürlüğüne giderek kısa sürede edinebilirsiniz. Pasaport başvuruları şahsen yapılmalı, randevulu veya randevusuz başvuru işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

Dubai Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dubai hakkında en çok sorulan sorular ve cevaplarını sizler için aşağıda paylaşıyoruz.

Dubai Vize Çıkış Süresi ne kadardır?

Dubai Konsolosluğu Göçmenlik Bürosu vize başvurularını minimum 72 saat içerisinde sonuçlandırmaktadır. Göçmenlik Bürosu vize başvurularını öngörülen süre içerisinde tamamlayacağının garantisi olmamaktadır. Bazı durumlarda Dubai vize işlemlerinin sonuçlanması için öngörülen sürenin uzaması ya da kısalması söz konusu olabilmektedir. Dubai vize başvurularınız Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günleri ve Dubai resmi tatil günlerine denk gelir ya da Dubai Konsolosluğu iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelirse vize başvurunuz daha uzun sürede sonuçlanabilir. Yapılacak olan Dubai vizesi başvuruları konsolosluk tarafından reddedilebilir. Bu sebeple Dubai vizesi başvurusunda bulunan kişilerin, vizeleri sonuçlanmadan seyahat planlarını netleştirmemeleri gerekmektedir.

Daha Önce Dubai Vizesi Almış Olmak daha Sonra Yeni Vize İçin İşe Yarar mı?

Dubai Konsolosluğu Göçmenlik Bürosu Dubai vizesine yapılacak olan her yeni başvuru için aynı evrakların hazırlanmasını talep eder. Başvuruda bulunacak kişi daha önce Dubai vizesi almış olsa bile Dubai vizesinin tekrar alınabileceğinin garantisi yoktur.

Yabancı ülke vatandaşları Türkiye de oturumu olması halinde Dubai Vize başvurusu yapabilmeleri için en az kaç aylık daha oturumu olması gerekmektedir?

Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye den Dubai Turistik vize başvurusu yapılabilmesi için en az 6 aylık oturumu olması gerekmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.uae-embassy.ae/Embassies/tr