Dubai Vizesi

Dubai Vizesi

Dubai sınırları içerisine seyahat edecek T.C. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahiplerinin vize sahibi olma zorunluluğu bulunmaktadır. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) Pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan Dubai seyahatleri için vize sahibi olma zorunluluğundan muaf tutulmaktadır. Birleşik Arap Emirliği seyahati gerçekleştirecek kişilerin seyahat amaçlarına uygun Dubai vizesi türüne başvuru yapması gerekmektedir.

Dubai vizesi başvurusunda Dubai Konsolosluğu Göçmenlik Bürosu yetkili merciidir. Dubai vize başvuru aşamasında hizmet sağlayan akredite kurumların başvurusu değerlendirme ve onay verme yetkisi bulunmamaktadır. Dubai vize işlemleri online olarak gerçekleştirilmektedir. Dubai e-vize başvurusunda pasaport üzerinde herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Göçmenlik Bürosuna yapılan vize başvurusu pasaport görseli ve talep edilen diğer gerekli evraklar ile gerçekleştirilmektedir.

Dubai Vizesi İşlemleri

Dubai Vize İşlemleri için öncelikle seyahat amacına uygun olan vize türünün belirlenmesi gerekmektedir. Başvuru aşamasında belirlenen vize türüne ait gerekli evrakların eksiksiz olarak ibraz edilmesi şartı aranmaktadır. Dubai Konsolosluğu Göçmenlik Bürosu gerek görülmesi halinde başvuru sahibinden ek evrak talep edebilmektedir.

Dubai vizesi başvurusu Dubai Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Dubai online vize başvurusu sırasında BAE Konsolosluğu doğrudan hizmet vermemektedir. Başvuru işlemleri Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisi yetkili vize başvuru merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Dubai vize türleri ülke sınırları içerisinde ikamet edilecek süreye göre değişiklik göstermektedir. Talep edilmesi ve ek hizmet bedeli dahilinde Dubai Vize Uzatma işlemleri Dubai sınırları içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

Dubai Vize Türleri

  • 30 Gün Tek Girişli Vize: Dubai vizesi onayı ile belirtilen tarih aralığında ülke sınırları içerisinde tek sefer giriş ve en fazla 30 gün ikamet hakkı sağlayan vize türüdür. Kısa süreli ve tek girişli Dubai vizesi ile Birleşik Arap Emirlikleri sınırları içerisinde en fazla 30 gün ikamet edilebilmektedir.
  • 30 Gün Çok Girişli Vize: Dubai vizesi onayı ile belirtilen tarih aralığında çok sefer giriş ve 60 gün içerisinde 30 gün ikamet hakkı sağlayan vize türüdür.
  • 90 Gün Tek Girişli Vize: Dubai vizesi onayı ile belirtilen tarih aralığında ülke sınırları içerisinde tek sefer giriş ve en fazla 90 gün ikamet hakkı sağlayan vize türüdür. Tek Girişli Uzun Dönem Dubai vizesi sahibi kişilerin 1 ay bekleme süresi bulunmaktadır.
  • 90 Gün Çok Girişli Vize: Dubai vizesi onayı ile belirtilen tarih aralığında çok sefer giriş ve 90 gün ikamet hakkı sağlayan vize türüdür.

Dubai Vizesi Gerekli Evrakları

  • Pasaport: BAE vize başvuru aşamasında kullanılacak pasaportun başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Pasaport üzerinden yer alan fotoğrafın güncel tarihli olması oldukça önem arz etmektedir. Pasaport bilgilerinin yer aldığı sayfanın taranmış hali talep edilen evraklar arasında yer almaktadır.
  • Nüfus Cüzdanı: Başvuru aşamasında ibraz edilen Nüfus Cüzdanı ile Pasaport bilgilerinin aynı olması gerekmektedir. Evlilik nedeniyle soyisim değişikliği olması halinde vize başvurusunda önce kimliğin güncellenmesi zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Biyometrik Fotoğraf: Dubai vize başvuru aşamasında güncel tarihli biyometrik fotoğraf ibraz edilmesi gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafın beyaz fonlu ve belirlenen şartlara uygun olarak çekilmesi zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Dubai Vize Başvuru Formu: Dubai vize başvuru formu başvuru aşamasında Dubai Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Başvuru formu içerisinde yer alan sorulara doğru ve eksiksiz olarak yanıt verilmesi zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Vize Ücret Dekontu: Dubai vize ücretinin ödendiğini gösteren ücret dekontunun başvuru aşamasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

Dubai Transit Vize

Dubai Havalimanı üzerinden başka bir ülkeye seyahat edecek kişilerin sahip olması gereken vize türüdür. Dubai Transit Vize sahipleri 96 saati aşmamak şartı ile Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) giriş yapabilmektedir. Yolcuların transit uçuşları sırasında terminal değişikliği yapması durumunda da transit vize talep edilmektedir. 24 saat içerisinde Dubai Havalimanı sınırları içerisinden çıkmamak şartı ile gerçekleştirilen yolculuklarda Dubai Transit Vizesi sahibi olma şartı aranmamaktadır.

Dubai Vizesi Ücreti

Dubai vize ücreti Birleşik Arap Emirlikleri sınırları içerisine yapılacak giriş sayısına ve ikamet süresine göre değişiklik göstermektedir. Dubai vize fiyatları Dubai Konsolosluğu tarafından belirlenmekle birlikte dönemsel olarak güncellenmektedir. Dubai vize ücreti 2023 yılı için vize türlerine göre 145- 400 USD aralığında değişiklik göstermektedir. Dubai vizesi işlemleri sırasında talep edilen vize ücreti başvurunun herhangi bir nedenden dolayı reddedilmesi halinde iade edilmemektedir. Başvuru aşamasında vize türüne uygun ücretin teyit edilmesi oldukça önem arz etmektedir. Dubai Express Vize başvurularında ayrıca ücret talep edilmektedir.

Pasaport İşlemleri

Dubai Konsolosluğu Dubai vize başvurularını online olarak kabul etmektedir. Dubai pasaport görseli ile e-vize sahibi olarak seyahat edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Dubai vize işlemleri sırasında talep edilen pasaport bağlı olunan semtin Emniyet Müdürlüğü üzerinden tahsis edilebilmektedir. Pasaport başvurularının şahsen yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Dubai yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport sahiplerine vize sahibi olmadan seyahat etme hakkı tanımaktadır. Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport sahiplerinin Dubai seyahatleri için vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Önemli Not: Dubai vize başvurusunu Türkiye sınırları içerisinde oturum izni olmasına rağmen başvuruda bulunamayacak bazı ülkeler bulunmaktadır. Suriye, Filistin, İsrail ve Afganistan vatandaşları Dubai sınırları içerisinde yasaklı ülkeler statüsünde bulunmasından dolayı Türkiye'den başvuru gerçekleştirememektedir. Belirtilen ülkeler haricinde T.C. sınırları içerisinde oturum izni olan Orta Doğu vatandaşları başvuru işlemlerini Türkiye'den yapabilmektedir. Avrupa Birliği vatandaşları dubai vizesiz giren ülkeler statüsünde bulunmasından dolayı vize başvuru işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

Dubai Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dubai vize çıkış süresi ne kadardır?

Dubai Konsolosluğu Göçmenlik Bürosu tarafından değerlendirilen vize başvuruları 72 saat içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Başvuru işlemleri sonuçlanma süresi konsolosluk yoğunluğu, resmi tatil veya ek evrak talep edilmesi gibi nedenlerden dolayı tahmin edilenden daha uzun sürebilmektedir. Dubai vize başvuru aşamasında evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi başvuru sonuçlanma süresi açısından oldukça önem arz etmektedir.

Dubai vize yeşil pasaport sahiplerinden istenir mi?

Dubai Konsolosluğu Hususi (Yeşil) Pasaport sahiplerinden 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vize talep etmemektedir. 90 günden uzun sürecek turistik amaç gütmeyen seyahatler için amacına uygun vize türüne başvuru yapılması gerekmektedir.

Dubai vizesine daha önceden sahip olmak yeni vize başvurusunda fayda sağlar mı?

Dubai Konsolosluğu Göçmenlik Bürosu her yeri başvuru için gerekli evrakların eksiksiz olarak ibraz edilmesini talep etmektedir. Başvuru sahibinin daha önceden Dubai vizesi sahibi olması bir sonraki başvuruda talebinin olumlu sonuçlanması garantisini vermemektedir.

Türkiye oturum izni olan yabancı ülke vatandaşları Dubai vize başvurusu yapabilmeleri için en az kaç aylık oturum izni olması gerekmektedir?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden oturum izni sahibi olarak Dubai vize başvurusu gerçekleştirecek yabancı ülke vatandaşlarının en az 6 aylık oturum izni olması şartı aranmaktadır.

Dubai vize ücreti başvuru reddedildiğinde başvuru sahibine iade edilir mi?

Dubai Konsolosluğu tarafından belirlenen vize ücretleri başvurunun herhangi bir nedenden dolayı ret kararı ile sonuçlanması halinde iade edilmemektedir. Bu nedenle vize talebi oluşturma işlemlerinin en doğru şekilde ve eksiksiz olarak tamamlanması oldukça önem arz etmektedir. Başvuru aşamasında danışmanlık hizmeti veren kurumlardan destek alarak işlemlerin en uygun şekilde gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.