Dubai Ticari Vize

Dubai Ticari Vize

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Dubai sınırları içerisinde toplantı, fuar, ticari anlaşma, alan araştırması, iş görüşmesi gibi ticari nedenlerle seyahat gerçekleştirecek T.C. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahiplerinin Dubai Ticari Vize sahibi olması gerekmektedir. Ticari amaçlar doğrultusunda Dubai sınırları içerisine seyahat edecek Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahibi T.C. vatandaşları vize zorunluluğundan muaf tutulmaktadır. Dubai vize muafiyeti 180 gün içerisinde 90 ikame gününü aşmayan seyahatler için geçerlidir.

Dubai seyahatini ticari amaçlar doğrultusunda gerçekleştirecek Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport sahipleri seyahat planına göre Kısa Süreli Dubai Ticari Vizesi veya Uzun Süreli Dubai Ticari Vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. Her iki vize çeşidi tek giriş ve çok giriş hakkı doğrultusunda verilebilmektedir. Bu vize türü başvuru onay tarihinden itibaren 58 gün geçerli sayılmaktadır. Belirtilen süre içerisinde Dubai sınırları içerisine giriş yapılmaması halinde vize geçersiz sayılmaktadır.

Dubai Ticari Vize İşlemleri

Dubai Ticari Vizesi işlemleri online olarak gerçekleştirilmektedir. Dubai online vize başvuru aşamasında talep edilen evrakların eksiksiz olarak ibraz edilmesi gerekmektedir. Dubai seyahati için başvuru yapılan tüm vize Turistik Vize şeklinde ifade edilmektedir. Başvuruların değerlendirmesi seyahat amacına göre farklılık gösterdiğinden Dubai Ticari Vize ayrı bir kategoride değerlendirilmektedir. Seyahat süresine göre Ticari Vize Türleri kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Kısa Süreli Dubai Ticari Vize

Kısa Süreli Dubai Ticari Vizesi başvuru aşamasında başvuru sahipleri seyahat sıklığına ilişkin talepleri doğrultusunda tek giriş veya çok giriş hakkı doğrultusunda vize sahibi olabilmektedir. Kısa Süreli Ticari Vize Dubai sınırları içerisinde 30 gün ikamet hakkı sağlamaktadır. Kısa Süreli Vize dahilinde seyahat süresi 28 gün ile sınırlı tutulmaktadır. Belirtilen seyahat süresinin aşılması halinde Birleşik Arap Emirlikleri tarafından para cezası yaptırımı uygulanmaktadır.

Uzun Süreli Dubai Ticari Vize

Uzun Süreli Dubai Ticari Vizesi başvurusunda başvuru sahipleri seyahat planı ve sıklığına ilişkin talepleri doğrultusunda tek girişli ve çok girişli hakkı doğrultusunda vize sahibi olabilmektedir. Uzun Süreli Ticari Amaçlı Dubai Vizesi ile Dubai sınırları içerisine 90 gün ikame hakkı verilmektedir. Belirtilen ikamet süresinin aşılması halinde Birleşik Arap Emirliği tarafından para cezası yaptırımı uygulanmaktadır.

Dubai Ticari Vizesi Gerekli Evrakları

Dubai Ticari Vizesi başvuru işlemleri online olarak gerçekleştirilmektedir. Dubai e vize başvuru aşamasında talep edilen gerekli evrakların eksiksiz olarak taratılarak Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) e-vize sistemine yüklenmesi gerekmektedir. Online işlemlerin doğru ve eksiksiz olarak gerçekleştirilmesi halinde Dubai Ticari Vize işlemleri başlamış kabul edilmektedir.

Dubai Ticari Vizesi başvurusu aşamasında talep edilen evraklar aşağıda sıralandığı gibidir.

  • Renki olarak taranmış Nüfus Cüzdanı sureti,
  • Renkli olarak taranmış Pasaport sureti,
  • Başvuru aşamasında ödenen vize ücretine ait Banka Dekontu,
  • Yabancı pasaport sahipleri için renkli olarak taranmış T.C. Oturum Belgesi.

Dubai Ticari Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dubai ticari vizesi nasıl alınır?

Dubai Ticari Vize e-vize özelliği taşımaktadır. Ticari vize başvurusunda bulunacak kişilerin gerekli evrakların taratılmış halinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) elektronik vize sistemine yüklemesi gerekmektedir. Başvuru aşamasında başvuru sahibinin e-posta adresinin sisteme tanıtılması şartı aranmaktadır. Online işlemlerin doğru ve eksiksiz olarak gerçekleştirilmesi halinde Dubai Ticari Vizesi işlemleri başlamış kabul edilmektedir. Ticari Vize başvuruları Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Başvuru işlemlerinin konsolosluğu bağlı Göçmenlik Ofisi veya Göçmenlik Ofisi tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile turizm ya da seyahat acentalarına yapılması gerekmektedir.

Ticaret amaçlı seyahatler için yeşil pasaport dubai vize şartı var mıdır?

Ticari amaçlarla Dubai seyahati gerçekleştirecek Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ile birlikte Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi T.C. vatandaşlarından 180 gün içerisinde 90 ikame gününü aşmayan seyahatleri için vize zorunluluğundan muaf tutulmaktadır.

Dubai ticari vizesi kaç günde çıkar?

Dubai ticari vizesine dair başvuru işlemleri Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından ortalama 72 saat içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Başvuru işlemleri BAE Konsolosluğu yoğunluğuna ve resmi tatil günlerine denk gelmesi veya değerlendirme aşamasında ek evrak talep edilmesi gibi durumlarda ortalamadan daha uzun sürede sonuçlanabilmektedir. Başvuru aşamasında seyahat planı ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına resmi tatillerin göz önünde bulundurulması ve evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi oldukça önem arz etmektedir.

Dubai ticari vizesine başvuru işlemleri sırasında konsolosluk tarafından hangi belgeler talep edilmektedir?

Dubai Konsolosluğu tarafından vize başvuru işlemleri sırasında talep edilen belgeler seyahat detaylarına ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Başvuru niteliğine bağlı olarak belgelerde değişiklik söz konusu olması muhtemeldir. Ticari vize başvuru işlemlerinde genel olarak Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, Pasaport, Banka Dekontu, vize talep dilekçesi gibi belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Diğer belgeler için başvuru detaylarının belirlenmesi şartı aranmaktadır.

Online dubai vizesi başvuruları nereden yapılmaktadır?

Dubai online vize başvuru işlemleri e-vize (elektronik vize) sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. İşlemler sırasında seyahat bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli olacak Pasaport, Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, Biyometrik Fotoğraf, Vize Başvuru Formu gibi belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi gerekmektedir. Talep edilen belgeler başvuru yapılan vize türüne, seyahat süresine, ülkeye giriş hakkına ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Online olarak tamamlanan başvurunun değerlendirme aşamasında konsolosluk gerek gördüğü takdirde başvuru sahibinden ek evrak talep edebilmektedir.