Dubai Ticari Vize İşlemleri

Dubai Ticari Vize

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne bağlı Dubai Emirliği’ne ticari amaçlı iş fuarı, iş toplantısı, iş görüşmesi, ticari antlaşma ya da alan araştırması gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu seyahatlerini gerçekleştirebilmek Ticari Vizesi için başvuruda bulunmalıdır. Hizmet Pasaportu(Gri), Hususi Pasaport(Yeşil) ve Diplomatik Pasaport(Siyah/Kırmızı) hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai Emirliği’ne yapmak istedikleri ticari amaçlı seyahatler için Dubai Ticari Vizesi işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. Ancak bu muafiyet durumu 180 gün içinde 90 gün ile sınırlı olan seyahatler için uygulanmaktadır.

Dubai/Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ye Ticari amaçla yani iş toplantısı, fuar, seminer, anlaşma gibi gerekçelerle seyahat edecek olan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai’ye yapacakları seyahatin niteliğine bağlı olarak Kısa Süreli Dubai Ticari Vizesi ya da Uzun süreli Dubai Ticari Vizesi için başvuru yapmalıdır. Her iki vize çeşidi için de tek girişli ve çok girişli seçenekleri mevcuttur. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Dubai Ticari Vizesi başvurusunda bulunan kişilerin vizenin onaylandığı tarihten itibaren 58 gün içerisinde ülkeye giriş yapmasını şart koşmaktadır. Bu süre içerisinde Dubai’ye seyahat etmeyen kişilerin vizeleri geçersiz sayılmaktadır. Dubai seyahatlerine yönelik tüm vizeler konsolosluk tarafından “Turistik vize” başlığı altında toplanmıştır. Ancak hem ibraz edilmesi gereken evraklar hem de değerlendirme koşulları yapılacak seyahatin amacı (Turistik, Ticari, Aile ziyareti gibi) açısından farklılık gösterdiğinden Dubai Ticari Vizesi ayrı bir kategori olarak kabul edilebilir.

Kısa Süreli Dubai Ticari Vizesi: Bu vize türü için başvuru yapan kişiler tek girişli ve çok girişli olmak üzere iki çeşit seyahat olanağına sahip olmaktadır. Kısa Süreli Dubai Ticari Vizesi için başvuru yapan kişiler Dubai’de toplam 30 gün konaklama hakkı elde etmektedir. Ancak seyahat süresinin 28 günde sonlandırılması vize sahibi kişi açısından olumlu olacaktır. Eğer ticari faaliyet için çok girişli Dubai Vizesi için başvuru yapılmışsa, vizenin geçerliliği süresince yapılacak seyahatlerin toplam konaklama süresi 28 günü aşmayacak şekilde organize edilmelidir. Dubai Ticari vizesinin uzatılması mümkün olmadığından, Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından öngörülen konaklama süresi aşıldığı takdirde bu durumda bulunan her yolcu için 3000 USD para cezası yaptırımı uygulanmaktadır.

Uzun Süreli Dubai Ticari Vizesi: Bu vize türüne başvuru yapan kişiler de Kısa Süreli Dubai Ticari Vizesi gibi tek girişli ve çok girişli seyahat olanağı sağlamaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu, Uzun Süreli Dubai Ticari Vizesi başvurusunda bulunan kişilere Dubai’de toplam 90 gün konaklama hakkı tanımaktadır. Dubai Uzun Süreli Ticari Vizesi için de uzatma durumu söz konusu değildir. Dolayısıyla vize sahibi kişiler tek seferde ya da çok girişli olarak gerçekleştirecekleri Dubai seyahatlerini 90 gün içerisinde sonlandırmak mecburiyetindedir.

Dubai Ticari Vize için Gerekli Evraklar

Dubai ticari vizesi e-vize özelliğini taşımaktadır. Dubai ticaret vizesi için ibraz edilmesi gereken evraklar renkli olarak taratılıp Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) e-vize sistemine yüklendikten sonra vize başvuru işlemleri başlamış olur. Dubai ticari vizeleri e-vizedir ve pasaporta bir işlem yapılmamaktadır. Dubai ticari vizesi e-vize özelliği taşısa da kişilerin seyahatleri boyunca vize kağıdının çıktısını pasaportlarının arasında bulundurmaları gerekmektedir.

  • Renkli olarak taranmış nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Renkli olarak taranmış pasaport fotokopisi (fotoğraf ve kişisel bilgileri içeren sayfa)
  • Dubai ticari vize işlemleri için yatırılan banka dekontu
  • Renkli olarak taranmış T.C. oturum belgesi (yabancı pasaport sahipleri için geçerlidir)

Dubai Ticari Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dubai Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai Ticari Vizesi e-vize özelliği taşımaktadır. Dubai Ticari Vizesi için başvuru yapacak kişiler sunmaları gereken vize başvurusu evraklarını taratıp Birleşik Arap Emirlikleri(BAE) e-vize sistemine yüklemelidir. Dubai Ticari Vizesi için online başvuru yapacak kişiler, BAE e-vize sistemine kişisel mail adreslerini tanıtıp gerekli evrak yüklemelidir. Vize evraklarının doğru taratılıp sisteme yüklendiği takdirde başvuru işleme alınacaktır. Dubai Ticari Vizesi başvurularını Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Konsolosluğu’na birebir yapma imkanı bulunmamaktadır. Bu sebeple Dubai Ticari Vizesi başvuruları konsolosluğa bağlı Göçmenlik Ofisi’ne ya da Göçmenlik Ofisi tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm veya Seyahat Acentelerine yapılmalıdır.

Dubai Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Dubai Ticari Vizesi başvuruları Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından ortalama 72 saat içerisinde değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır. Ancak vize başvurusunda bulunacak kişiler vize başvurusu yaparken, başvurularının Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye resmi tatil günlerine denk gelip gelmediğine dikkat etmelidir. Çünkü resmi tatillere denk gelen işlemlerin sonuçlandırılması normalden uzun sürmektedir. Ayrıca Cuma ve Cumartesi günlerinin Birleşik Arap Emirlikleri tarafından resmi tatil kabul edildiği unutulmamalıdır.

 

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.uae-embassy.ae/Embassies/tr