İstanbul Başkonsolosluğu

Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye’de bulunan Arap Emirliği temsilciliklerindendir. BAE Başkonsolosluğu İstanbul ve çevre illerinde ikamet eden BAE vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini iyileştirmekle yükümlüdür. Dubai İstanbul Başkonsolosluğu Dubai vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin vize başvuru işlemleri konusunda hizmet vermektedir. 

Birleşik Arap Emirliklikleri İstanbul’da bulunan Başkonsolosluğu görevleri anlaşmalar ve nizamnameler doğrultusunda belirlenmiştir. Türkiye sınırları içerisinde ticari menfaatleri koruma, geliştirme, pasaport yenileme, tıbbi, kanuni, eğitimsel yardım sağlama, ülke otoriteleri ile iletişim kurma, doğum, evlilik, ölüm işlemleri gibi konularda yetkili kurumdur. 

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu

Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri 

Konaklar Mahallesi, Meşeli Sokak, No:11, 34330, 4. Levent / İstanbul 

Başkonsolosluk Ulaşım Bilgileri 
Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul 4.Levent sınırları içerisinde yer almaktadır. Şişli, Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Beşiktaş merkezi bölgelerinden konsolosluğa kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Metrobüs hattı Zincirlikuyu durağı ve metro hatta 4. Levent durağı ve Mecidiyeköy otobüs hatları üzerinden Başkonsolosluğa ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. 

Başkonsolosluk Çalışma Saatleri
İstanbul Dubai Başkonsolosluğu Pazartesi - Cuma günleri, 09:00 - 16:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Birleşik Arap Emirlikleri Başkonsolosluk Görev Bölgesi 
Dubai Konsolosluğu görev bölgesi; İstanbul ve çevre illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Dubai vizesi için başvuruları Birleşik Arap Emirlikleri Başkonsolosluğuna gerçekleştirilmektedir. T.C. Oturum (İkamet) İzni bulunan BAE vatandaşlarının konsolosluk işlemleri Başkonsolosluk üzerinden yapılmaktadır. 

İstanbul Başkonsolosluğu Pasaport Yenileme 
T.C. sınırları içerisinde ikamet eden BAE vatandaşlarının tüm konsolosluk ve pasaport işlemleri İstanbul Başkonsolosluğu bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Pasaport yenileme işlemleri sırasında eski pasaport aslı ve fotokopisi, iki adet 45×60 mm (4,5×6 cm) veya 50×60 mm (5×6 cm) ölçülerinde beyaz fona sahip biyometrik fotoğraf ibraz etmeleri gerekmektedir. Parmak izi işlemleri ilgili makamlarca uygulanmaktadır. T.C. sınırları içerisinde ikamet eden Dubai vatandaşları konsolosluk işlemleri ve pasaport işlemlerini İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden gerçekleştirebilmektedir. 

Başkonsolosluk Vize Başvuru İşlemleri 
Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri vize başvuru aşamasında Dubai vize başvuru formu İngilizce veya Arapça olarak doldurulmalıdır. Başvuru işlemleri sırasında form online olarak doldurulabilmektedir. Vize talebi ibraz edilen evraklar ve Dubai vize başvuru formu içerisinde yer alan sorulara verilen cevaplar doğrultusunda değerlendirilmektedir. 

Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Başkonsolosluğu İşlemleri 
BAE sınırları içerisine seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları ve Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancı ülke vatandaşlarının vize işlemleri Birleşik Arap Emirlikleri temsilcilikleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. BAE Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği bünyesinde T.C. sınırları içerisinde ikamet eden Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda çalışmalar yürütülmektedir. Büyükelçilik BAE vatandaşlarına pasaport-kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, evlilik, ölüm işlemleri, oy kullanma yardımı, vergi formları, acil yardım hizmetleri gibi konularda hizmet vermekle yükümlüdür.

Başkonsolosluk Vize Sonuçlanma Süresi 
Birleşik Arap Emirlikleri Başkonsolosluğu bünyesinde gerçekleştirilen vize başvuruları 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Seyahat tarihinin en az 1 hafta öncesinden vize başvuru işleminin tamamlanmış olması oldukça önem arz etmektedir. 

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu

Dubai Vize Reddi 

Birleşik Arap Emirliği sınırları içerisine hangi koşullarda giriş yapılabileceği BAE temsilcilikleri tarafından belirlenmektedir. Vize başvurularının değerlendirme aşamasında başvuru sahibinin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, sağlık açısından risk oluşturmayacağına ve seyahat sonrası ülkesine geri dönmek için yeterli sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olduğuna emin olunmaktadır. 

Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai vizesi başvuruları bazı durumlarda Dubai vize reddi ile sonuçlandırılabilmektedir. Başkonsolosluk ve Büyükelçilik tarafından belirlenen şartların yerine getirilmemesi halinde başvurular ret alabilmektedir. Başvuru aşamasında seyahat amacının belirtilmemesi, evrakların sahte veya eksik olarak ibraz edilmesi, geçerli pasaport veya onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması, aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması, kamu düzeni açısından tehlike oluşturabilme ihtimali, seyahat bitişin sonra geri dönüleceğinin kanıtlanmaması gibi durumlarda başvuru ret ile sonuçlanabilmektedir. 

Önemli Not: Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliği Türkiye Cumhuriyeti ve BAE resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Dubai vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru değerlendirme aşamasında zaman kaybetmemek ve seyahat planı ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına Başkonsolosluk ve Büyükelçilik resmi tatil günlerini göz önünde bulundurarak işlemlerini gerçekleştirmeleri oldukça önem arz etmektedir. 

Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye Resmi Tatil Günleri 2020 

 • 01.01.2020 - Yeni Yıl
 • 21.03.2020 - Miraç Gecesi 
 • 23.04.2020 - Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
 • 01.05.2020 - Emek ve Dayanışma Günü 
 • 19.05.2020 - Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 
 • 23.05 - 26.05 2020 - Ramazan Bayramı 
 • 06.08.2020 - Abu Dhabi Yöneticisinin Tahta Çıkışı
 • 20.08.2020 - Hicri Yılbaşı
 • 30.08.2020 - Zafer Bayramı 
 • 30.08 - 03.09 2020 - Kurban Bayramı 
 • 29.10.2020 - Cumhuriyet Bayramı 
 • 02.12. 2020 - Ulusal Bayram 
Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.uae-embassy.ae/Embassies/tr