Dubai Ziyaretçi Vizesi İşlemleri

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne bağlı Dubai Emirliği’ne orada yaşayan yakınlarını, akrabalarını ziyaret etmek amacıyla seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları seyahatlerini gerçekleştirebilmek için Dubai Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunmakla mükelleftir. Birçok ülke Aile Ziyareti Vize için seyahat edilecek ülkede ikamet eden kişilerin davetiye göndermesi koşuluyla Aile Ziyareti Vizesi başvurularını kabul ederken Dubai Aile Ziyareti Vizesi için böyle bir durum söz konusu değildir. Hizmet Pasaportu(Gri), Hususi Pasaport(Yeşil) ve Diplomatik Pasaport (Siyah/Kırmızı) hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai Emirliği’nde yaşayan yakınlarını ziyaret etmek için Dubai Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi için başvuru yapmak zorunda değildirler. Ancak durum 180 gün içinde 90 gün ile sınırlı olan seyahatlerle sınırlıdır. Dubai/Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ye aile ziyareti amacıyla seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai’ye yapacakları seyahatlerin süresi doğrultusunda Kısa Süreli Dubai Aile Ziyareti Vizesi ya da Uzun Süreli Dubai Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunabilirler. Dubai Aile Ziyareti Vizesi için tek girişli ve çok girişli seçenekler bulunmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Konsolosluğu, Dubai Aile Ziyareti Vizesi için başvuruda bulunan kişilerin vizenin onaylandığı tarihten itibaren 58 gün içerisinde ülkeye giriş yapmasını istemektedir. Bu koşulu yerine getirmeyen kişilerin vizeleri geçerliliğini kaybedecektir. Dubai seyahatleri için verilen tüm vizeler “Turistik vize” şeklinde ifade edilmektedir. Başvuruların değerlendirme koşulları yapılacak seyahatin amacı (Turistik, Ticari, Aile ziyareti gibi) açısından farklılık gösterdiğinden Dubai Ziyaret Vizesi ayrı bir kategori olarak kabul edilebilir.

Kısa Süreli Dubai Aile Ziyareti Vizesi: Bu vize çeşidi için başvuru yapan kişilere seyahatlerinin sıklığına ilişkin talepleri doğrultusunda tek girişli ve çok girişli olmak üzere iki çeşit seyahat olanağı sağlanmaktadır. Kısa Süreli ve Tek Girişli Dubai Aile Ziyareti Vizesi için başvuruda bulunan kişilere Dubai’de toplam 30 gün konaklama hakkı tanınmaktadır. Ancak seyahat süresi 28 gün ile sınırlı tutulmalıdır. Dubai Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişiler yapacakları seyahatlerin toplam 28 günü aşmamasına dikkat etmelidir. Dubai Aile Ziyareti Vizesi ile ilgili uzatma şansı söz konusu değildir. Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından sunulan seyahat süresi aşıldığı takdirde her yolcu için 3000 USD para cezası yaptırımı uygulanmaktadır.

Uzun Süreli Dubai Aile Ziyareti Vizesi: Bu vize çeşidine başvuruda bulunan kişiler de Kısa Süreli Dubai Aile Ziyareti Vizesi gibi talepleri doğrultusunda tek girişli ve çok girişli seyahat şansına sahip olmaktadır. Uzun Süreli Dubai Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişiler Dubai’de toplam 90 gün konaklama hakkına sahip olmaktadır. Bu vize çeşidi için de uzatma işlemi uygulanmadığından Dubai Uzun Süreli Aile Ziyareti Vizesi alan kişiler tek girişli ya da çok girişli olarak gerçekleştirecekleri Dubai seyahatlerini 90 gün içerisinde nihayete erdirmek durumundadırlar.

Dubai Aile Ziyareti Vize Evrakları

Dubai aile ziyareti vizesi e-vize özelliğini taşımaktadır. Dubai aile ziyareti vizesi için beyan edilmesi gerekli olan belgeler renkli olarak taratılıp Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) e-vize sistemine yüklendikten sonra vize işlemleri başlamış olmaktadır.

Dubai aile ziyareti vize başvurusunda bulunacak olan kişiler, 30 günlük tek girişli ve çok girişli olmak üzere Dubai turistik vizesiyle seyahat edebilmektedirler. Bu vize türünü tercih edecek olan başvuru sahiplerinin 30 gün Dubai’de kalma hakları bulunmaktadır. Daha uzun süreli aile ziyaretinde bulunmak isteyen kişiler 90 gün çok girişli uzun dönem ve tek girişli uzun dönem Dubai vizesine başvuru yapabilirler. Bu vize türüyle kişiler Dubai’de 90 gün kalma hakkına sahiptirler. Dubai aile ziyareti için gerekli olan evraklar şu şekildedir:

  • Renkli taranmış nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Renkli taranmış pasaport fotokopisi
  • Dubai aile ziyareti vize işlemleri için yatırılan banka dekontu
  • Renkli taranmış T.C. oturum belgesi (yabancı pasaport sahipleri için gereklidir)

NOT: Birleşik Arap Emirlikleri ziyaret izesi başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Birleşik Arap Emirlikleri vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

Dubai Aile Ziyareti Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dubai Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai Aile Ziyareti Vizesi e-vize özelliği taşımaktadır. Bu vize türüne başvuran kişiler sunmaları gereken vize başvurusu için talep edilen evrakları taratıp Birleşik Arap Emirlikleri(BAE) E-vize sistemine yüklemelidir. Dubai Aile Ziyareti Vizesi için online başvuracak şahıslar, BAE e-vize sistemine kişisel e-mail adreslerini tanıtıp ibraz edecekleri evrakları yüklemelidir. Vize evraklarına ilişkin tarama işlemi doğru yapılıp sisteme yüklendiği takdirde, başvuru işleme alınıp değerlendirilebilir. Dubai Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Konsolosluğu tarafından birebir kabul edilmediği için Dubai Aile Ziyareti Vizesi başvuruları konsolosluğa bağlı Göçmenlik Ofisi’ne ve Göçmenlik Ofisi tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapılabilir.

Dubai Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Dubai Aile Ziyareti Vizesi işlemleri Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından ortalama 72 saat içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Ancak resmi tatillere denk gelen vize başvurularına ilişkin işlemlerin sonuçlandırılması normalden uzun sürmektedir. Bu sebeple Dubai Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi için başvuru yapacak kişiler başvurularının Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye resmi tatil günlerine denk gelip gelmediğine dikkat etmelidir. Ayrıca Cuma ve Cumartesi günlerinin Birleşik Arap Emirlikleri’nin resmi tatili olduğu unutulmamalıdır.

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.uae-embassy.ae/Embassies/tr