Dubai Transit Vizesi

Dubai Transit Vizesi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne bağlı Dubai Emirliği üzerinden geçiş yaparak üçüncü bir ülkeye seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatleri için gerekli geçişi sağlamak için Dubai Transit Vize başvurusu yapmalıdır.

Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport ve Diplomatik Pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai Emirliği üzerinden gerçekleştirecekleri transit seyahatler için Dubai Transit Vize başvurusu yapmak zorunda değildirler. Ancak bu muafiyet durumu 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler için geçerlidir.

Dubai üzerinden geçiş yaparak üçüncü bir ülkeye seyahat edecek Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Dubai Vize uygulaması bulunmaktadır.

Transit vize başka bir ülkeye seyahat etse de Dubai Havaalanına inen yolcular için kullanılan bir vize türüdür. Dubai Havaalanı terminallerinden transit uçuşlar için 3 ayaklı uçak bileti sadece transit uçuşlar için gerekmektedir. Yolcu bu transit uçuşu sırasında 96 saati aşmamak şartıyla transit vizeyle Dubai’ye giriş yapılabilmektedir. Yolcular transit uçuşlar sırasında terminal değişikliği yapacakları durumlarda da transit vize talep edilmektedir. Ancak 24 saati aşmamak ve Dubai Uluslararası Havaalanı’ndan çıkmamak koşuluyla seyahat edecek kişilerin transit vize almalarına ihtiyaçları yoktur.

Dubai transit vize başvurusunda bulunan kişilerin Dubai üzerinden transit yapacakları ülkeye 96 saat içerisinde uçmaları ve almış oldukları transit vizeleri geçiş esnasında görevlilere ibraz etmeleri gereklidir. Dubai transit vizesi tek girişli bir vize türüdür. Kişiler Dubai üzerinden transit her geçişleri için transit vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Dubai transit vize başvurusu, başvuru tarihinden itibaren 42-78 saatte sonuçlanmaktadır.

Cuma ve Cumartesi günleri Dubai Konsolosluğu’nun tatil günleridir. Transit vize başvurusu bu günlere veya resmi tatillere denk gelirse başvurunun sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Dubai transit vizesi için kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Dubai’ye planlayacağınız seyahatin amacına göre vize başvuru dosyanızı hazırlamalısınız. Başka bir ülkeye geçmek için Dubai Havaalanını kullanmanız gereken durumlarda Dubai Transit vizesine başvurmalı, Dubai’de bir gece dahi konaklamanız gerekse bile tek girişli transit Dubai vizesine başvuru yapmak gerekmektedir.

Dubai Transit vize için gerekli evraklar

  • Renkli taranmış nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Renkli taranmış pasaport fotokopisi (fotoğraf ve kişisel bilgileri içeren sayfa)
  • Dubai transit vize işlemleri için yatırılan banka dekontu
  • Transit yapılacak ülkenin uçak bileti
  • Renkli taranmış T.C. oturum belgesi (yabancı pasaport sahipleri için gerekmektedir)

Dubai Tansit Vizesi Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dubai Transit Vizesi nasıl alınır?

Dubai Transit Vizesi e-vize özelliği taşımaktadır. Vize başvurusu yapacak kişiler, Dubai Transit Vizesi için ibraz etmeleri gereken evraklarını taratıp Birleşik Arap Emirlikleri(BAE) e-vize sistemine yükleyerek vize başvurusu yapabilirler. Dubai Transit vizesi için online başvuru yapmak isteyen şahıslar, BAE e-vize sistemine kişisel e-mail adreslerini tanıtıp gerekli evrakları yüklemelidir. Evrakların doğru taratılması, sisteme yüklenmesi şartıyla, başvurunun işleme alınması ve değerlendirilmesi mümkün olacaktır. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Konsolosluğu, Dubai Transit Vizesi konusunda yapılan birebir başvuruları kabul etmemektedir. Dolayısıyla, Dubai Transit Vize başvurusu yapacak kişiler başvurularını konsolosluğa bağlı Göçmenlik Ofisi’ne ya da Göçmenlik Ofisi tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm ve Seyahat Acentelerine yapmalıdır.

Dubai Transit Vizesi kaç günde çıkar?

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu, Dubai Transit Vizesi işlemlerini vize başvuru tarihinden itibaren 72 saat içerisinde sonuca ulaştırmaktadır. Ancak vize başvurusunun Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye resmi tatil günlerine denk gelmesi sürecin uzamasına sebep olabileceğinden, Dubai Transit Vizesi için başvuru yapacak kişiler, Cuma ve Cumartesi günlerinin resmi tatili olduğunu ve diğer resmi tatil tarihlerini dikkate alarak başvurularını olabildiğince erken tarihte yapmaya özen göstermelidir.

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.uae-embassy.ae/Embassies/tr