Dubai Oturum İzni

Dubai Oturum İzni

Dubai Oturum İzni ile Dubai sınırları içerisinde ikamet edilebilmesi için başvurunun olumlu olarak sonuçlanmasının garantisini vermemekle birlikte yatırım ve maddi olanakların bulunması gerekmektedir. İkamet izni üç şekilde verilmektedir. Dubai sınırları içerisinde şirket kurma, BAE vatandaşı ile evlilik gerçekleştirme ve mülk sahibi olma yolları ile oturma izni alınabilmektedir.

Şirket kurma yolu ile oturum izni sahibi olunabilmesi için kurulan şirketin başvuru yapacak kişiye ait olması gerekmektedir. Mülk sahibi olarak başvuru yapılabilmesi için mülkün başvuru sahibinin adına olması şartı aranmaktadır. İkamet izni başvurusunda bulunabilmek için şirket kurma veya mülk sahibi olma şartlarından birinin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Şirket Kurma Yoluyla Dubai Oturum İzni Başvuru Şartları

Dubai ikamet izni başvurusunu şirket kurma yoluyla gerçekleştirecek kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması şartı aranmaktadır. Başvuru sahiplerinin Birleşik Arap Emirlikleri serbest ticari bölgesi şirketine sahip olması gerekmektedir. Şirket yerine ait ikametgah için şirket tarafından imzalı ve damgalı başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru aşamasında pasaporta uygun biyometrik fotoğraf, giriş izni aslı, parmak izi, detaylı sağlık raporu sunulması zorunluluğu bulunmaktadır.

Şirket kurma yoluyla ikamet izni başvurusu sırasında pasaport aslının sunulması gerekmektedir. Bununla birlikte iyi hal belgesi, serbest ticaret bölgesi lisansı, çalışma belgesi, şirket isim kaydının bir nüshası talep edilmektedir. Başvuru aşamasında sunulan belgelerin İngilizce ve Arapça tercümlereinin Birleşik Arap Emirlikleri elçiliğinden noter onaylı olarak alınması gerekmektedir. Bu aşamada başvuru sahibinden ek evraklar talep edilebilmektedir. Dubai oturum izni 3 yıla kadar geçerli olmaktadır ve bu süre sona erdiğinde şartların uygulanmaya devam edilmesi halinde yenilenebilmektedir.

Mülk Satın Alma Yoluyla Dubai Oturum İzni Başvuru Şartları

Mülk satın alma yoluyla ikamet izni başvurusunda bulunabilmesi için yatırım gerçekleştirilen emlak tutarının en az 1.000.000 AED değerinde olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin aylık gelirinin en az 10.000 AED geliri olduğunu kanıtlaması şartı aranmaktadır. Başvuru aşamasında pasaport nüshası, pasaporta uygun biyometrik fotoğraf ibraz edilmesi gerekmektedir. Ayrıca ibraz edilen tapu belgelerinin başvuru sahibinin adına düzenlenmiş olması zorunluluğu bulunmaktadır.

Dubai İkamet İzni başvuru aşamasında ibraz edilen mülk tapularının ipotekli olmaması ve tapu üzerinde herhangi bir yasak bulunmaması oldukça önem arz etmektedir. Bu aşamada 1.100 AED değerinde mülk vizesi ücreti ve 410 AED değerinde idare ücretinin ödenmesi gerekmektedir. İkamet izni başvuru işlemleri sırasında ayrıca başvuru sahibinin sabıka kaydı, sağlık raporu, parmak izi, sağlık sigortası evraklarının ibraz edilmesi gerekmektedir.

Evlilik Yoluyla Dubai Oturma İzni Başvuru Şartları

Evlilik Yoluyla Dubai Aile Birleşimi nedeniyle Oturum izni başvurusu için başvuru formunun gerekli evraklar ile ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvuru aşamasında pasaport, biyometrik fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdanı fotokopisi, uluslararası evlenme kayıt örneği belgelerinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise ebeveynlerin iznini gösteren noter onaylı muvafakatnamenin orijinali ve Arapça tercümesi ile sunulması şartı aranmaktadır.

Başvuru aşamasında ayrıca BAE doğum belgesi, daha önceden evlilik yapılmış olması halinde boşanma ilamı, BAE vatandaşı eşe ait oturum izni, pasaport, kimlik kartı ve başvuru sahibi eşin Arapça bildiğine dair belge ile birlikte her iki eşe ait uluslararası doğum kayıt örneği evraklarının ibraz edilmesi şartı aranmaktadır.

Dubai Oturum İzni - Sıkça Sorulan Sorular

Dubai gitme şartları nelerdir başvuru için randevu gerekir mi?

Dubai sınırları içerisine giriş yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Bordo Pasaport sahibi vatandaşların seyahatleri öncesinde vize sahibi olmaları gerekmektedir. Hususi Yeşil, Diplomatik Siyah ve Hizmet Gri Pasaport sahipleri Dubai'ye yapacakları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vize sahibi olma zorunluluğundan muaf tutulmaktadır. Başvuru işlemlerinin online olarak gerçekleştirilmesi nedeniyle konsolosluk randevusu talep edilmemektedir.

Dubai online vize başvuru işlemleri için nasıl yapılmaktadır?

Dubai online vize başvuruları e-vize (elektronik vize) sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Başvuru aşamasında talep edilen gerekli evrakların sisteme yüklenmesi, başvuru adımlarının eksiksiz olarak tamamlanması ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Süreç boyunca şahsen bulunma şartı aranmamaktadır. İşlemlerin tümü online ortamda gerçekleştirilerek başvuru sonucu elektronik posta adresine iletilmektedir.

Dubai vizesine başvuru işlemlerini daha kolay nasıl yapabilirim?

Dubai vize başvuruları e-vize sistemi üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Başvuru aşamasında seyahat bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli olacak pasaport, önlü-arkalı kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf, gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonlarının ibraz edilmesi ve vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Online olarak kolaylıkla gerçekleştirilen Dubai vize başvurusunda gerek görülmesi halinde konsolosluk tarafından ek evrak talep edilebilmektedir.

Çok girişli Dubai vizesi nasıl alınmaktadır?

Dubai çok girişli vize sahibi olmak isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi T.C. vatandaşları 30 günlük çok girişli vize 90 günlük çok girişli vize başvurusunda bulunabilmektedir. Başvuru sahiplerinin ikamet süresine uygun olan vize türüne pasaportlarının renkli fotokopisi, önlü-arkalı kimlik fotokopisi, 1 adet 4x5,5 cm ölçülerinden güncel biyometrik fotoğraf, Emirates gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonlarını ibraz ederek vize başvuru formunun doldurulması ile başvuruda bulunabilmektedir. Dubai vize başvuruları Dubai Göçmenlik Bürosu tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri ve acentalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Dubai'den alacağım vize ile Abu Dhabi veya diğer Arap Emirliklerine seyahat edebilir miyim?

Dubai vizesi ile ülkeye giriş yaptıktan sonra geçerli tarihler arasında Birleşik Arap Emirliklerini meydana getiren 7 Emirliğe seyahat edilebilmektedir. Dubai vizesi ile Dubai seyahati dışında Abu Dhabi, Ajman, Fujairah, Resü'l Hayme, Sharjah, Ummül-Kayveyn emirlikleri içerisine giriş yapılabilmektedir.