Dubai Hakkında

Dubai Hakkında

Dubai, Basra körfezi kıyısında bulunan Arap yarımadasındaki Birleşik Arap Emirliğine ait 7 emirlikten biri olması Dubai Hakkında ilk akla gelen bilgiler arasında yer almaktadır. Dubai'nin güneyinde Abu Dhabi, kuzeydoğusunda Şarika Emirliği, güneydoğusunda Umman Sultanlığı komşu ülkeler olarak konumlanmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri içerisinden en yüksek nüfusa sahip olan Dubai aynı zamanda Abu Dhabi'nin ardından en büyük yüzölçümüne sahiptir.

Dubai iklimi Ortadoğu ve çöl iklimi özelliklerini taşımaktadır. Ülke yıl boyunca güneşli havaların etkisindedir. Yaz ayları sıcak ve nemli, kış ayları ise büyük oranda güneşli havalar etkisinde geçmektedir. Dubai'nin su ihtiyacı göllerden elde edilen sular ile giderilmektedir. Dubai ekonomisi petrol ve petrol sanayisi üzerine kurulmuştur. Dubai petrol ile 1969 yılında tanışmıştır. Bu tarih itibariyle Dubai hızlı bir gelişim süreci yaşarken Ortadoğu'da oldukça önemli bir konuma yükselmiştir. Dubai ekonomisinin temelini her ne kadar petrol oluştursa da turizm ve gayrimenkul sektörü de özellikle son yıllarda hızlı bir büyüme içerisindedir.

Çöl ve Basra körfezine inşa edilen küresel ölçekte üne sahip son derece etkileyici mimari yapılar ise Dubai'nin yeni yüzünü temsil etmektedir. Dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burj Khalifa Dubai'nin önemli simgelerinden biridir. Palmiye Adaları da Dubai'nin çarpıcı görsel şölenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Dubai geniş ölçekli alışveriş merkezleri, yapay adacıkları ve gökdelenleri ile son zamanda turistik ziyaretlere ev sahipliği yapmaktadır.

Dubai Hakkında - Turlar

Dubai Hakkında akla ilk gelenlerden biri son yıllarda sayısı oldukça artan Dubai turlarıdır. Dubai uluslararası kamuoyunda ilgi çeken özellikleriyle turistik geziler için rağbet gören yerler arasında bulunmaktadır. Basra körfezine yapılan palmiye adaları, dünyanın en yüksek binası Burj Dubai, gökdelenler ve bölgedeki alışveriş merkezi sayısıyla birçok meraklı ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ülke sınırları içerisindeki denizaltı oteli de dünya genelinden birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Dubai Turları son yıllarda dünya turizm sektörünün en önemli duraklarından biri kabul edilmektedir. Düzenlenen turlar ile Dubai hakkında birçok bilgi ve mekanı deneyimlenebilirken mevcut imkanlar tecrübe edilebilmektedir. Dubai sınırları içerisinde geçiren sürede Dubai turlarının ne kadar yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Dünya üzerinde birçok farklı ülkeden gelen vatandaşlar ile çok sayıda yabancı dile aşinalık kazanılmaktadır.

Dubai Vizesi

Dubai vizesi, Dubai seyahati gerçekleştirmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yerine getirmesi gereken bir prosedürdür. Dubai seyahatleri için Dubai Konsolosluğuna genellikle 30 günlük tek girişli Dubai Turistik Vize başvurusu gerçekleştirilmektedir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik (Yeşil, Gri, Siyah) Pasaport sahibi T.C. vatandaşları Dubai seyahatleri için vize sahibi olma zorunluluğundan muaf tutulmaktadır.

Dubai vize başvurularının doğrudan Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği ve Konsolosluklarına yapılamaması nedeniyle vize başvurusunda bulunacak kişilerin işlemlerini yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve acentalar aracılığıyla gerçekleştirmeleri oldukça önem arz etmektedir.

Dubai Vize Randevu

Dubai vize işlemleri Göçmenlik Bürosu e-vize sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Dubai online vize başvuru aşamasında herhangi bir randevu alınması şartı aranmamaktadır. Dubai Hakkında bilinmesi gerekenler ilk başvuruların doğrudan BAE Büyükelçiliği ve konsoloslukları tarafından kabul edilmediğidir. Bu nedenle Dubai seyahati gerçekleştirecek kişilerin yetkili vize başvuru merkezleri ve seyahat acentaları aracılığı ile veya BAE Yabancılar ve İkamet Genel Müdürlüğü online başvuru portalı üzerinden işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Dubai vize başvuru işlemlerinde talep edilen evrakların eksik olarak teslim edilmesi başvurunun konsolosluk yoğunluğu veya resmi tatile denk gelmesi işlemlerin tahmin edilenden daha uzun sürede sonuçlanmasına veya eksik evrak nedeniyle reddedilmesine neden olabilmektedir. Talep edilen evrakların eksiksiz olarak bir araya geldiğine emin olarak ve konsolosluk tatil günlerini göz önünde bulundurarak işlemlerin gerçekleştirilmesi oldukça önem arz etmektedir. BAE Büyükelçiliği ve Konsolosluğu Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye Resmi Tatil Günleri 2022

1 OcakMiladi Yılbaşı Tatili
27 ŞubatMiraç Gecesi Tatili
23 NisanUlusal Egemenlik Çocuk Bayramı Tatili
2-3-4MayısRamazan Bayramı Tatili
19 MayısAtatürk’ü Anma – Gençlik – Spor Bayramı Tatil
9-10-11-12TemmuzKurban Bayramı Tatili
30 TemmuzHicri Yılbaşı
6 AğustosBirleşik Arap Emirlikleri Tahta Çıkma Günü Tatili
30 AğustosZafer Bayramı Tatili
17 EkimHz.Peygamberin Doğum Günü Tatili
29 EkimCumhuriyet Bayramı Tatili

Dubai Hakkında - Sıkça Sorulan Sorular

Dubai transit vize nedir ve kimler transit vize alabilmektedir?

Dubai ülke sınırları üzerinden başka bir ülkeye transit geçiş yapacak Umuma Mahsus Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları 24 saate kadar geçiş yapmaları ve Dubai Havalimanı içerisinden çıkmamak şartı ile transit vize sahibi olma zorunluluğundan muaf tutulmaktadır. 24 saatten daha uzun sürecek transit geçiş işlemleri için 96 saatlik Dubai Transit Vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Transit vize başvuru aşamasında 3 ayaklı uçak biletlerinin ibraz edilmesi şartı aranmaktadır.

Dubai vizesi alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dubai seyahati gerçekleştirecek Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport sahipleri ve Türkiye Oturum İzni bulunan yabancı pasaport sahiplerinin vize başvuruları onaylandığı tarihten itibaren (2 ay) 58 gün geçerli kabul edilmektedir. Seyahat planının vize onay tarihinden itibaren 58 gün içerisinde Dubai sınırları içerisine giriş yapılacak şekilde ayarlanması oldukça önem arz etmektedir. Sahip olunan vize türünün izin verdiği gün sayısı içerisinde seyahatinin tamamlanarak süre sormadan ermeden ülke sınırları içerisinden çıkış yapılması gerekmektedir.

Dubai ye pasaport gereklimi gerekiyorsa ne kadar süreli olmalıdır?

Dubai vizesine başvuru işlemlerinde konsolosluk tarafından talep edilen belgeler arasında başvuru sahibine ait pasaport yer almaktadır. Söz konusu pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Pasaport sureti renkli olarak taratılarak e-vize sistemine yüklenecek olan evraklar arasında yer almaktadır.

Uçak bileti thy dubai vize başvurularında zorunlu mudur?

Dubai vizesine başvuru sürecinde talep edilen belgelerin eksiksiz olarak ve talep edildiği şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir. Dubai vizesi thy uçak biletine sahip olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Seyahat tarihlerine uygunluk gösteren firma fark etmeksizin uçak biletlerinin başvuru aşamasında sunulması gerekmektedir.

Dubai 96 saatlik vize hangi durumlarda gerekmektedir?

Dubai ülke sınırları içerisinden başka bir ülkeye transit geçiş yapacak olan Bordo Umuma Mahsus Pasaport sahipleri 24 saate kadar geçişlerini gerçekleştirme ve Dubai Havalimanı içerisinden çıkmama şartı ile transit vize şartından muaf tutulmaktadır. Dubai üzerinden gerçekleştirilerek uçuşun 24 saatten uzun sürecek olması halinde 96 saatlik dubai transit vizesi sahibi olunması gerekmektedir.