Dubai Hakkında

Dubai, Basra körfezi kıyısında bulunan Arap yarımadasındaki Birleşik Arap Emirliğine ait 7 emirlikten biri olması Dubai Hakkında ilk akla gelen bilgiler arasında yer almaktadır. Dubai’nin güneyinde Abu Dhabi, kuzeydoğusunda Şarika Emirliği, güneydoğusunda Umman Sultanlığı komşu ülkeler olarak konumlanmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri içerisinden en yüksek nüfusa sahip olan Dubai aynı zamanda Abu Dhabi’nin ardından en büyük yüzölçümüne sahiptir. 

Dubai iklimi Ortadoğu ve çöl iklimi özelliklerini taşımaktadır. Ülke yıl boyunca güneşli havaların etkisindedir. Yaz ayları sıcak ve nemli, kış ayları ise büyük oranda güneşli havalar etkisinde geçmektedir. Dubai’nin su ihtiyacı göllerden elde edilen sular ile giderilmektedir. Dubai ekonomisi petrol ve petrol sanayisi üzerine kurulmuştur. Dubai petrol ile 1969 yılında tanışmıştır. Bu tarih itibariyle Dubai hızlı bir gelişim süreci yaşarken Ortadoğu’da oldukça önemli bir konuma yükselmiştir. Dubai ekonomisinin temelini her ne kadar petrol oluştursa da turizm ve gayrimenkul sektörü de özellikle son yıllarda hızlı bir büyüme içerisindedir. 

Çöl ve Basra körfezine inşa edilen küresel ölçekte üne sahip son derece etkileyici mimari yapılar ise Dubai’nin yeni yüzünü temsil etmektedir. Dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burj Khalifa Dubai’nin önemli simgelerinden biridir. Palmiye Adaları da Dubai’nin çarpıcı görsel şölenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Dubai geniş ölçekli alışveriş merkezleri, yapay adacıkları ve gökdelenleri ile son zamanda turistik ziyaretlere ev sahipliği yapmaktadır. 

Dubai Hakkında

Dubai Hakkında - Turlar 

Dubai Hakkında akla ilk gelenlerden biri son yıllarda sayısı oldukça artan Dubai turlarıdır. Dubai uluslararası kamuoyunda ilgi çeken özellikleriyle turistik geziler için rağbet gören yerler arasında bulunmaktadır. Basra körfezine yapılan palmiye adaları, dünyanın en yüksek binası Burj Dubai, gökdelenler ve bölgedeki alışveriş merkezi sayısıyla birçok meraklı ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ülke sınırları içerisindeki denizaltı oteli de dünya genelinden birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 

Dubai Turları son yıllarda dünya turizm sektörünün en önemli duraklarından biri kabul edilmektedir. Düzenlenen turlar ile Dubai hakkında birçok bilgi ve mekanı deneyimlenebilirken mevcut imkanlar tecrübe edilebilmektedir. Dubai sınırları içerisinde geçiren sürede Dubai turlarının ne kadar yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Dünya üzerinde birçok farklı ülkeden gelen vatandaşlar ile çok sayıda yabancı dile aşinalık kazanılmaktadır. 

Dubai Vizesi 

Dubai vizesi, Dubai seyahati gerçekleştirmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yerine getirmesi gereken bir prosedürdür. Dubai seyahatleri için Dubai Konsolosluğuna genellikle 30 günlük tek girişli Dubai Turistik Vize başvurusu gerçekleştirilmektedir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik (Yeşil, Gri, Siyah) Pasaport sahibi T.C. vatandaşları Dubai seyahatleri için vize sahibi olma zorunluluğundan muaf tutulmaktadır. 

Dubai vize başvurularının doğrudan Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği ve Konsolosluklarına yapılamaması nedeniyle vize başvurusunda bulunacak kişilerin işlemlerini yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve acentalar aracılığıyla gerçekleştirmeleri oldukça önem arz etmektedir.

Dubai Hakkında 

Dubai Vize Randevu

Dubai vize işlemleri Göçmenlik Bürosu e-vize sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Dubai online vize başvuru aşamasında herhangi bir randevu alınması şartı aranmamaktadır. Dubai Hakkında bilinmesi gerekenler ilk başvuruların doğrudan BAE Büyükelçiliği ve konsoloslukları tarafından kabul edilmediğidir. Bu nedenle Dubai seyahati gerçekleştirecek kişilerin yetkili vize başvuru merkezleri ve seyahat acentaları aracılığı ile veya BAE Yabancılar ve İkamet Genel Müdürlüğü online başvuru portalı üzerinden işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. 

Dubai vize başvuru işlemlerinde talep edilen evrakların eksik olarak teslim edilmesi başvurunun konsolosluk yoğunluğu veya resmi tatile denk gelmesi işlemlerin tahmin edilenden daha uzun sürede sonuçlanmasına veya eksik evrak nedeniyle reddedilmesine neden olabilmektedir. Talep edilen evrakların eksiksiz olarak bir araya geldiğine emin olarak ve konsolosluk tatil günlerini göz önünde bulundurarak işlemlerin gerçekleştirilmesi oldukça önem arz etmektedir. BAE Büyükelçiliği ve Konsolosluğu Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir

Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye Resmi Tatil Günleri 2020 

 • 01.01.2020 - Yeni Yıl
 • 21.03.2020 - Miraç Gecesi 
 • 23.04.2020 - Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
 • 01.05.2020 - Emek ve Dayanışma Günü 
 • 19.05.2020 - Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 
 • 23.05 - 26.05 2020 - Ramazan Bayramı 
 • 06.08.2020 - Abu Dhabi Yöneticisinin Tahta Çıkışı
 • 20.08.2020 - Hicri Yılbaşı
 • 30.08.2020 - Zafer Bayramı 
 • 30.08 - 03.09 2020 - Kurban Bayramı 
 • 29.10.2020 - Cumhuriyet Bayramı 
 • 02.12. 2020 - Ulusal Bayram 
Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.uae-embassy.ae/Embassies/tr