Dubai Hakkında Bilgi

Basra körfezi kıyısında bulunan Arap yarımadasındaki Birleşik Arap Emirliğine ait 7 emirlikten biridir Dubai. Ülkenin güneyinde Abu Dabi, kuzeydoğusunda Şarika Emirliği güney doğusunda ise Umman Sultanlığı Dubai komşu ülkelerini oluşturmaktadır. Birleşik Arap Emirliğinin en yüksek nüfusunu Dubai barındırırken bir diğer Birleşik Arap Emirliği olan Abu Dabi’nin ardından en büyük yüz ölçümüne sahiptir. Dubai iklimi ise tipik bir Ortadoğu ve çöl iklimi özellikleri taşımaktadır, ülke yıl boyunca güneşli havaların etkisinde kalırken yazları aşırı sıcak ve nemlidir. Kışları ise büyük oranda güneşli havalar etkindir. Dubai kentinde ciddi bir akarsu bulunmazken şehrin su ihtiyacı ise göllerden elde edilen sular ile giderilmektedir.

Dubai ekonomisi tarih boyunca petrol ve petrol sanayisi üzerine kurulmuştur. Ülke petrol ile 1969 senesinde tanışmıştır. Bu tarihten sonra Dubai şehri hızlı bir gelişime sahne olurken bölgenin ve Ortadoğu’nun en önemli kenti olmuştur. Dubai ekonomisi ise son yıllarda ciddi atılımlar yapmıştır. Örneğin Dubai ekonomisinin temelini her ne kadar petrol oluştursa da turizm ve gayrimenkul sektörü ise ülkede hızlı bir büyüme içerisindedir. Çöl ve Basra körfezine inşa edilmiş küresel ölçekte üne sahip yapılar ise son derece etkileyici ve Dubai’nin yeni yüzünü temsil etmektedir. Örneğin dünyanın en yüksek insan üretimi yapısı olan burç Dubai bu Arap Emirliği için önemli bir simgedir. Aynı şekilde Palmiye adaları yine Dubai’ye dair en çarpıcı görsel şölenler arasında ilk sırada yer alır. Dünyanın en geniş ölçekli alıveriş merkezleri, çok sayıda yapay adacıklar ve birbirleri ile yarışarak farklı bir atmosfer sunan gökdelenler Dubai’de oldukça fazla ve şıktır. Dubai gökdelenleri ile ön plana çıkmakta olan bir Arap şehridir. Bölge ticareti, kültürel hayatı ve iş yaşamı Dubai’de nefes alıp verirken güney Asya iş gücü Dubai’ye kaymaktadır. Ayrıca son yıllarda yapılan uluslar arası istatistiklere göre Ortadoğu’da yaşanabilecek en iyi kent olarak gösterilir.

Dubai Nerede?

Dubai Birleşik Arap Emirliği’nin 7 emirliğinden birisidir. Abu Dabi ve Umman Sultanlığı Dubai komşu ülkelerini oluştururken Dubai’nin konumu hakkında bilgi edinmemizi sağlamaktadır. Dubai’nin en büyük komşusu ve sınırı Umman Sultanlığı iledir. Öyle ki Emirliğin Umman sınırları içerisinde topraklara sahip şehirlerinden biridir. Dubai şehri Basra körfezi kıyısında bulunmaktadır.

Dubai Turları

Dubai, Ortadoğu’da bir ütopya gibi kurulmuş şehirlerdendir. Şehir, uluslar arası kamuoyunun ilgisini çekerken dünya turistleri için son yıllarda rağbet gören yerler arasında bulunur. Basra körfezine yapılmış palmiye adaları, dünyanın en yüksek binası olan Burç Dubai, ülke için simgesel bir hal almış olan gökdelenler ve belki de bölgede en fazla alışveriş merkezi Dubai’de bulunmaktadır. Dubai devasa bir alışveriş merkezidir. Dünyaca ünlü markaları dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinde bulabilirsiniz. Yine denizaltı oteli son derece fantastiktir. Olası bir Dubai turu gündeminiz bulunuyorsa şayet Dubai gezilecek yerleri Dubai turunuz sırasında görebilir, yeni bilgiler edinebilirsiniz.

Dubai turu size Dubai’yi yakından tanımanızı, Dubai gündelik hayatını ve Dubai’de mevcut olan imkânları tecrübe edinmenizi sağlayacaktır. Dubai turları son yıllarda dünya turizm sektörünün en önemli duraklarından biridir. Dubai’de bulunmanız halinde Dubai turlarının ne kadar yoğunlukta olduğunu görebilir dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş vatandaşlar ve çok sayıda farklı yabancı dile aşina olabilirsiniz. Düzenlenen Dubai turları yeni bir Dubai oluşturmaktadır.

Dubai Vizesi

Dubai vizesi, ülkeye seyahat etme gündemi olan kişilerin yerine getirmesi gereken bir prosedürdür. Dubai seyahati gündemi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Dubai vizesi alması gerekirken, Dubai Konsolosluğu tüm vize başvuruları için çoğunlukla tek girişli ve 30 günlük Dubai turistik vize vermektedir. Resmi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Dubai vize işlemlerinden muaftır. İstanbul Dubai Başkonsolosluğu, Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği Ankara ve Dubai Konsolosluklarının yetkilendirmiş olduğu Dubai vize işlemleri konusunda çalışmakta olan danışmanlık firmalarından Dubai vizesini edinebilirsiniz.

Dubai Vize Randevu

Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai vize randevu alınmasına gerek yoktur. Başvurular yalnızca yetkili vize acentaları ve havayolu şirketleri aracılığıyla Birleşik arap Emirlikleri Yabancılar ve İkamet Genel Müdürlüğü online başvuru portalı üzerinden alınmaktadır. 

Dubai Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2019

Dubai İstanbul Konsolosluğu ve Dubai Ankara Büyükelçiliği resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

1 Ocak yılbaşı

Hicri Yılbaşı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı

Ramazan Bayramı

Kurban bayramı

Hz. Peygamber’in Doğum Günü

6 Ağustos Tahta Çıkma Günü

2 Aralık Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ulusal Bayramı

Miraç Gecesi

Mevlid Kandili

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.uae-embassy.ae/Embassies/tr