Dubai Çalışma İzni

Dubai sınırları içerisinde çalışmak isteyen kişilerin Dubai Çalışma İzni / Çalışma Vizesi sahibi olmaları gerekmektedir. Çalışma izni sahibi olmadan ülke sınırları içerisinde bir işe girilmesi veya iş kurulması halinde sınır dışı edilme veya para cezası yaptırımı gibi ceza yöntemleri uygulanabilmektedir. Gerekli izinler 90 Günlük Dubai Vizesi ile ülke sınırları içerisine seyahat ettikten sonra Dubai’den alınmaktadır. Başvuru yapılabilmesi için çalışılacak olan şirketin sponsor olması şartı aranmaktadır. 

Çalışma vizesi sahibi olarak başvuru sahibi ile birlikte ailesinin de Dubai sınırları içerisinde ikamet etmelerinin talep edilmesi halinde işverenin aileye için de sponsor olması gerekmektedir. Dubai sınırları içerisine 90 Günlük Dubai Turistik Vizesi sahibi olarak seyahat edilmesinin ardından Dubai Çalışma İzni başvurusu gerçekleştirilebilmektedir. 

Dubai Çalışma İzni

Dubai Çalışma İzni Şartları 

Belirlenen şartlar arasında ilk olarak çalışılacak firmanın başvuru sahibine sponsor olması yer almaktadır. Çalışma izni şartları hangi konumda ve meslek statüsünde görev alınacağına ilişkili olarak değişiklik gösterebilmektedir. Mesleki deneyim süresi ile birlikte başvuru aşamasında temel İngilizce bilgisi de oldukça önem arz etmektedir.

Dubai sınırları içerisinde çalışabilecek olduğunu gösteren izin belgelerinin sahibi olmak aynı zaman Dubai Oturum İzni sahibi olmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle çalışma izni sahibi olmadan Dubai Turistik Vize ile ülke sınırları içerisine seyahat edilerek izinsiz bir şekilde herhangi bir yerde çalışılması halinde cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. 

Dubai Çalışma Vizesi Sonuçlanma Süresi 

Başvuru aşamasında öncelikle işveren tarafından 2-3 aylık çalışma izni başvurusunda bulunulmaktadır. Daha sonra 3 yıllık çalışma izni başvurusu yapılmaktadır. Bu süre içerisinde iş anlaşmasının feshedilmesi halinde vize iptal olmakta iş anlaşmasının devam etmesi halinde ise vize süresi uzatılmaktadır. 

Dubai Çalışma İzni ile birlikte Dubai Oturum İzni sahibi olunmaktadır. Başvuru aşamasında aracı ve sponsor firmaların doğru vize ve evrak yöntemi ile işlemleri gerçekleştirmesi oldukça önem arz etmektedir. Dubai Çalışma İzinleri Residency Foreign Affairs Dubai tarafından Dubai’de verilmektedir. Çalışma izin başvurularının kesin bir sonuçlanma süresi bulunmamakla birlikte değerlendirmeye alınmasının ardından sonuçlanma süreleri farklılık göstermektedir. 

Dubai Çalışma İzni

Dubai Çalışma İzni Gerekli Evrakları 

Dubai Çalışma İzin başvurusunda talep edilen evraklar çalışılacak sektöre göre farklılık göstermektedir. Dubai seyahatini çalışma amaçlı olarak gerçekleştirecek kişilerin öncesinde 90 Günlük Dubai Vizesi sahibi olmaları gerekmektedir. 90 Günlük Tek Girişli Dubai Vizesi başvurusu sonuçlanana kadar ülke sınırları içerisinde bulunulması gerekmektedir. Dubai vizesi başvuruları ortalama 3 iş günü içerisine sonuçlanmaktadır. Dubai seyahati sonrasında çalışma şartlarına uygun evrakların bir araya getirilmesi ile başvuru gerçekleştirilmektedir. 

Dubai Çalışma İzni Vize Başvurusunda Bulunmak İçin Gerekli Evraklar

Dubai 90 Günlük Tek Girişli Vize

  • Geçerli süresi bulunan pasaportun kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfaya ait renkli fotokopi,
  • Bir adet uygun ölçülere sahip güncel olarak çekilmiş beyaz fona sahip biyometrik fotoğraf, 
  • Önlü-arkalı T.C. Nüfus Cüzdanı fotokopisi evraklarının ibraz edilmesi gerekmektedir. 
Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.uae-embassy.ae/Embassies/tr