Dubai 2020 Expo

Bu yıl Dubai 2020 Expo olarak düzelen sergi Fransa başkenti Paris’te merkezi olan ve kendisine kayıtlı 167 üye ülkeden meydana gelen Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından yürütülmektedir. Expo etkinliklerine ev sahipliği yapabilmek için Uluslararası Sergiler Bürosu üyesi olunması şartı aranmaktadır. Expo her beş yılda bir gerçekleştirilmekle birlikte aynı yıl içerisinde 3 ila 6 ay arasında açık kalmaktadır. 

Uluslararası platformda en köklü organizasyonlardan biri olan World Expo’da ürünlerden çok teknolojik, bilimsel gelişmeler ve fikirler sergilenmektedir. Bu serginin amacı “Dünyamızı nasıl daha iyi bir yer haline getiririz?” sorusuna cevap vererek günümüz dünyasının zorlayıcı sorularına cevap, sorunlarına çözüm aramaktadır. Expo fuarlarının düzenlenmesi dünya mirasına birçok eser kazandırmıştır. 1851 yılında düzenlenen ilk Expo ile Crystal Palace, 1889 yılında Paris’te düzenlenen sergi için ise Eyfel Kulesi tasarlanmıştır. 

Expo 2020 Sergisinin Dubai’ye kazandırılması ile birlikte ülkeyi 2020 yılına yetiştirmek için geniş çaplı bir seferberlik başlatılmıştır. Dubai 2020 Expo teması yapılan çalışmalar doğrultusunda “Connecting Minds, Creating the Future” / “Fikirleri Buluşturmak, Geleceği Tasarlamak” olarak belirlenmiştir. Ekim 2020 itibariyle başlayacak ve 6 ay açık kalacak serginin 190 ülkeden gelecek 25 milyon ziyaretçi tarafından görülmesi beklenmektedir. Günümüze kadar Orta Doğu ve Afrika sınırları içerisinde bu kapsamda bir organizasyon yürütülmüş olmaması da bu açıdan oldukça önem arz etmektedir. 

Dubai 2020 Expo

Dubai Expo 2020 Hakkında

Dubai sınırları içerisinde gerçekleştirilecek olan Expo 2020 için 2 km2 kapalı olmak üzere toplam 4.38 km2 alan ayrılmıştır. Sergiye ayrılan bu alana dünyaca ünlü HOK firması tarafından “fırsatlar”, “sürdürülebilirlik”, “mobilite” kavramlarını sembolize eden yenilikçi ve fütüristik tasarımı yansıtan, üç pavyondan oluşan bir mekan inşa edilmiştir. 

Dubai Expo 2020 mekanı geleneksel Arap çarşılardan ilham alarak tasarlanmıştır. Merkezinde küçük sergi mekanlarının yer aldığı bölümün üstünde şeffaf kubbesi ile “Al Wasl” yer almaktadır. Dubai eski ismi olan Al Wasl bağlantı anlamına gelmektedir. Expo fuarının çevre şartlar da göz önünde bulundurularak mekan tasarımının dış cephelerine fotovoltaik paneller eklenmesi ile tüketilen enerjinin en az %50 geri kazanılması beklenmektedir. Dış cephelerde kullanılan fotovoltaik kumaş ve peyzaj düzenlemeleri dahilinde mekanın dışına gölgelik sağlama amacı gözetilmiştir. 

Sergi merkezinde yer alan Al Wasl Plaza tasarımı dünyaca ünlü Burj Khalifa gökdeleninin de mimarları olan Gordon Gil ve Adrian Smith tarafından yapılmıştır. Dubai Expo 2020 Başkan Yardımcısı Ahmed Al Khatib kubbenin 65 metre yüksekliğinde, 150 metre çapında, 10 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapabilecek büyüklükte ve içerisinde havuz, şelale, park gibi peyzaj öğeleri bulunduğunu iletmiştir. Sergi döneminde inşa edilen kubbeye bir projeksiyon sistemi yardımıyla görüntülerin yansıtılması planlanmaktadır. 

Expo 2020 Birleşik Arap Emirlikleri pavyonu Santiago Calavatra tarafından tasarlanmıştır. Uçan bir kartaldan ilhan alınan pavyon tasarımı 15000 m2 alanı kapsayan 4 ayrı kattan oluşmaktadır. Genel Kurul konuşmasında açıklanan Dubai Expo 2020 bilet fiyatları yetişkinler için 1 günlük giriş 33 USD, 3 günlük giriş 71 USD olarak belirlenmiştir. Beş yaş ve altı çocuklar ile 65 ve üstü yetişkinler organizasyona ücretsiz olarak katılabilmektedir. Organizasyona 6-17 yaş arasındaki gençler %50 indirim ile katılım sağlayabilmektedir. 

Dubai 2020 Expo

Dubai 2020 Expo Vizesi 

Dubai Expo 2020 organizasyonu dahilinde Hususi (Yeşil), Diplomatik (Siyah) ve Hizmet (Gri) Pasaport sahibi T.C. vatandaşları Dubai vizesi sahibi olma zorunluluğu olmadan seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahipleri için vize muafiyeti 180 gün içerisinde 90 ikamet gününü aşmayan Dubai seyahatleri için geçerli kabul edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahiplerinin Expo 2020 ziyareti amacı ile gerçekleştirecekleri seyahatlerinde Dubai vizesi sahibi olma zorunlulukları bulunmaktadır. 

Dubai vize türleri ikamet süresi ve ülke sınırları içerisine giriş sayısına göre farklılık göstermektedir. 

  • 48 Saatlik Transit Vize
  • 96 Saatlik Tek Girişli Transit Vize 
  • 30 Günlük Tek Girişli Vize 
  • 30 Günlük Çok Girişli Vize
  • 90 Günlük Tek Girişli Vize
  • 90 Günlük Çok Girişli Vize
  • 24 Saatte VIP Vize 
  • Cruise Vizesi gibi türleri bulunmaktadır. 

Dubai seyahati gerçekleştirecek Umuma Mahsus pasaport sahipleri ve T.C. sınırları içerisinde oturum izni bulunan yabancı pasaport sahiplerinin seyahat planlarına uygun vize türüne başvuru yapması gerekmektedir. Dubai online vize başvuru işlemleri doğru ve eksiksiz olarak yapıldığı takdirde 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Dubai e-vize özelliği ile onaylanan vize başvurusu başvuru sahibinin e-posta adresine iletilmektedir. Başvuru aşamasında gerekli evrakların eksiksiz olarak ibraz edilmesi ve konsolosluk resmi tatillerinin göz önünde bulundurulması sonuçlanma aşamasında sorun yaşamamak adına oldukça önem arz etmektedir.  

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.uae-embassy.ae/Embassies/tr