Dubai 2020 Expo

Expo; merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te olan ve kendisine kayıtlı 167 üye ülkeden oluşan Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından yürütülmektedir.  Expo etkinliklerine ev sahipliği yapabilmek için Uluslararası Sergiler Bürosuna üye olmanız gerekmektedir. Expo her beş yılda bir gerçekleştirilmekte ve yıl içinde 3 ay ile 6 ay arasında açık kalmaktadır. 

Uluslararası anlamda en eski organizasyonlardan biri olan World Expo’da ürünlerden çok fikirler, teknolojik ve bilimsel gelişmeler sergilenmektedir. Serginin amacı “Dünyamızı nasıl daha iyi bir yer haline getiririz?” sorusuna cevap vermek ve günümüzün en zorlayıcı sorunlarına çözüm aramaktır.
Expo fuarlarının düzenlenmesi ile dünyaya birçok eser kazandırılmıştır. İlk Expo 1851 yılında düzenlenmiş olup Crystal Palace, 1889 yılında Paris’te gerçekleştirilen sergi için ise dünyaca ünlü Eyfel Kulesi tasarlanmıştır. 

Expo 2020 Dubai Hakkında

Expo 2020’nin Dubai’ye kazandırılması ile ülkede geniş çaplı bir seferberlik başlamış ve Dubai’yi 2020 yılına yetiştirme çalışmalarına başlanmıştır.  Yapılan çalışmalar kapsamında Dubai 2020 Expo temasını “Connecting Minds, Creating the Future” yani “Fikirleri Buluşturmak, Geleceği Tasarlamak” olarak belirlendi.

Ekim 2020’de başlayacak 6 aylık fuar süresince 25 milyon ziyaretçi beklenmektedir. 190 ülkeden gelecek ziyaretçilerle kültürler arası etkileşim olacaktır. 
Şu ana kadar Orta Doğu ve Afrika’da bu kadar kapsamlı bir organizasyonun olmaması da bu açıdan ayrı bir önem taşımaktadır.

Dubai’de gerçekleştirilecek Expo 2020 için 2 km2’lik kapalı alan olmak üzere toplamda 4.38 km2’lik alan ayrılmıştır. Ayrılan bu bölge üzerine  dünyaca ünlü HOK firması tarafından yenilikçi ve fütüristik tasarımıyla “fırsatlar”, “sürdürebilirlik” ve “mobilite” kelimelerini sembolize eden üç pavyonu içine alan bir mekan yapıldı.

Tasarlanan mekan geleneksel Arap çarşılarından ilham alınmıştır. Merkezde küçük sergi mekanlarının olduğu üstte şeffaf kubbesi ile “Al Wasl” yer almaktadır. Al Wasl Dubai’nin Arapça eski ismi olup bağlantı anlamına gelmektedir. Dubai’de düzenlenecek olan Expo fuarının çevre şartları da göz önünde tutularak, tasarımın dış cephelerine fotovoltaik paneller eklenerek tüketilen enerjinin en az %50’si karşılanması beklenmektedir.

Kullanılan fotovoltaik kumaş ve peyzaj düzenlemeleri ile gölgelik sağlanacak. Merkezde yer alacak Al Wasl Plaza’nın tasarımını dünyaca ünlü Burj Khalifa’nın da mimarı olan Gordon Gil ve Adrian Smith ikilisidir.

Expo 2020 başkan yardımcısı Ahmed Al Khatib; “Kubbenin 65 metre yüksekliğinde ve 150 metre çapında, 10 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapabilecek büyükükte olduğunu ve içerisinde havuz, şelale, parkların yer alacağını iletti. 
Kubbeye devasa bir projeksiyon sistemi eklenerek görüntülerin yansıtılması planlanmaktadır.

Dubai Expo 2020 Vizesi

Dubai 2020 Expo için 190 ülkeden ziyaretçi akını olacaktır. Expo 2020 Dubai’nin Halkla ilişkiler Genel Müdürü Manal AlBayat, BAE’nin Uluslararası Sergiler Bürosu üyelerinin katıldığı 165.Genel Kurulu’nda “uluslararası ve istisnai bir Dünya fuarı” sunma planlarını anlattı. 16 aydan az bir süre kaldığını belirten Albayat inşaatlar için “mükemmel ilerleme kaydediyor” dedi. Birleşik Arap Emirlikleri pavyonunun 2019 yılı sonunda tamamlanacağını belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri pavyonu Santiago Calavatra tarafından tasarlanmıştır. Uçan bir kartal’dan ilham alınan tasarım 15000 m2 alanı kapsamaktadır ve 4 kattan oluşmaktadır. Expo 2020’nin yaklaşması ile heyecanın artmaktadır. Bayan Albayan Genel Kurul’da ki konuşmasında Dubai Expo 2020 bilet fiyatlarını açıkladı. Yetişkin bireyler için 1 günlük giriş 33 USD iken 3 günlük giriş 71 USD olarak belirlendi. Beş yaş ve altı çocuklarla, 65 yaş ve üstündeki kişiler ise organizasyona ücretsiz katılabilecekler. Altı ile 17 yaş arası gençler ise organizasyondan %50 indirimle faydalanacaklardır.

Dubai Expo 2020 organizasyonunu ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hususi(yeşil)ve hizmet(gri) pasaportları haricindeki pasaport sahiplerinin Dubai’ye gidebilmeleri için vize almaları gerekmektedir.  Dubai vizeleri kalış süresi ve giriş sayısına göre çeşitlilik göstermektedir.  

  • 48 saatlik transit vize
  • 96 saatlik tek girişli vize
  • 30 gün tek girişli vize
  • 30 gün çok girişli vize
  • 90 gün tek girişli vize
  • 90 gün çok girişli vize
  • 24 saatte vip vize
  • Cruise vizesi gibi vize türleri bulunmaktadır. 

Sizler de size uygun vize türünü seçerek Dubai’ye seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurunuz işleme alındıktan sonra 3 iş günü içerisinde onaylanarak tarafınıza ulaştırılacaktır. Vize onayları Dubai’den gelmektedir. Vize başvurunuz online olarak alınır ve tarafınıza mail olarak iletilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.uae-embassy.ae/Embassies/tr