Dubai Turistik Vize İşlemleri Hakkında

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne bağlı Dubai Emirliği’ne turistik amaçlı seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Dubai Turistik vizesi için vize başvurusu yapmalıdır. Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport ve Diplomatik Pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai Emirliği’ne Turistik amaçlı yapacakları seyahatler için Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasında vize anlaşmasına göre Dubai Turistik vizesi işlemlerine tabi tutulmazlar. Ancak bu durum 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler için geçerlidir. Dubai/Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ye Turistik amaçla yani gezi, eğlence, tatil gibi sebeplerle seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Kısa Süreli Dubai Turistik Vizesi ve Uzun süreli Dubai Turistik Vizesi olmak üzere iki çeşit Dubai Turistik Vizesi uygulaması bulunmaktadır. Bu vize çeşitlerinden herhangi birine başvuru yapan kişiler Dubai Emirliği’ne gerçekleştirecekleri seyahatlerin sıklığına göre tek girişli ya da çok girişli Dubai Turistik Vizesi almakla mükelleftir. Dubai Turistik Vizesi başvurusunda bulunan kişiler vizenin onaylandığı tarihten itibaren 58 gün içerisinde ülkeye giriş yapmalıdır.

Kısa Süreli Dubai Turistik Vizesi: Bu vize çeşidi tek girişli ve çok girişli olmak üzere iki çeşit seyahat olanağı sağlamaktadır. Vize sahibine Dubai’de toplam 30 gün konaklama hakkı sağlayan bu vizeyi uzatma imkanı yoktur. Ancak Birleşik Arap Emirlikleri kısa süreli Dubai Turistik Vizesi sahibi kişilerin seyahatlerini 28 günün sonunda tamamlamasını talep etmektedir. Eğer kişilerin vizesi çok girişli ise, Dubai Turistik Vizesinin geçerliliği süresince yapılacak tüm seyahatler için toplam 28 gün konaklama kuralını aşmamalıdır. Dubai Turistik Vizesini uzatma imkanı söz konusu olmadığından bu süre aşıldığı takdirde 3000 USD cezai yaptırım uygulanmaktadır. 

Uzun Süreli Dubai Turistik Vizesi: Bu vize çeşidi de kısa süreli Dubai Turistik Vizesi gibi tek girişli ve çok girişli olmak üzere iki türde seyahat hakkı sağlar. Uzun süreli Dubai Turistik Vizesi başvurusunda bulunan kişiler Dubai’de toplam 90 gün konaklama hakkına sahip olurlar.  Uzun süreli Dubai Turistik Vizesi konusunda da uzatma imkanı bulunmadığından, kişiler tek seferde ya da çok girişli olarak gerçekleştirecekleri Dubai seyahatlerini 90 gün içerisinde sonlandırmakla mükelleftir.

Dubai vizesi almış olmak, vizeyi alan kişinin Dubai’ye giriş yapmasını garanti etmemektedir. Dubai sınır girişlerinde görevli olan memur ve polisler Dubai girişlerine izin vermeme hakkına sahiptir.

Dubai Konsolosluğu Turistik Vize Gerekli Evraklar

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi .Her başvuru sahibinin ve pasaporta kayıtlı çocukların nüfus cüzdanlarının fotokopisi evraklar arasına eklenmelidir.
  • Pasaport Fotokopisi. Dubai vizesi başvurusunda kullanılacak olan pasaportun Resimli, kimlik bilgilerinin içerilmekte olduğu sayfanın renkli taranmış olması gerekmektedir. Pasaportun 2. ve 3. sayfalar, pasaportun geçerlilik tarihlerini gösteren sayfalar ve 60. sayfa, Pasaport hamili ile birlikte seyahat eden ve kayıtlı çocukları gösteren 5. sayfa. Dubai vizesi işlem başvurusunda kullanılacak pasaportun geçerlilik süresi, seyahat dönüş tarihinden sonra en az 6 ay daha olmalıdır. 10 yıldan eski ve deforme olmuş pasaportlarla yapılan başvurular, Dubai Konsolosluğu tarafından işleme alınsa bile; yırtılma, eskime ve tahribat görmüş pasaportların Dubai sınırından geri çevrilme riski bulunmaktadır. Ayrıca, pasaportun okunaklı bir fotokopisi (2. ve 3. sayfalar, pasaportun geçerlilik tarihlerini gösteren sayfalar, 60. sayfa) E-pasaport kullanılması halinde, fotoğrafın bulunduğu tek sayfanın fotokopisi sunulması mecburidir.
  • Fotoğraf. 1 adet biometrik fotoğraf. Başvuru sahibinin güncel halini temsil eden arkası beyaz fon olmak üzere. Dubai vizesi başvurunuzda kullanılmak üzere 1 adet açık renkli arka plana sahip pasaport boyutlarında fotoğraf istenen evraklar arasına eklenmelidir. Dubai vize işlem dosyasında yer alması gereken biyometrik fotoğraf; beyaz zeminde çekilmiş, rötuşsuz, 4cm x 5,5 cm ölçülerinde ve güncel çekilmiş olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin fotoğrafta gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmış olmamasına özen göstermelidir.
  • Dilekçe. Ziyaret tarihlerini ve nedenini gösteren mühürlü bir dilekçe. Dubai vizesi başvurularında sunulacak olan evraklar, Dubai Göçmenlik Bürosu'nun istediği şekilde sıraya koyulmalıdır. Dubai Konsolosluğu Göçmenlik Bürosu’na yazılacak olan vize başvuru dilekçesi açık ve net bir şekilde yazılmalıdır. Dubai vize başvuru formu başvuru yapan kişi tarafından eksiksiz olarak doldurulmalı ve imzalanmalıdır. 

  • Vize Başvuru Formu. Dubai Konsolosluğu tarafından hazırlanan vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Dubai vize başvurusu için doldurulacak başvuru formu kişinin kendi ülkesindeki ve Dubai iletişim bilgilerini içermelidir. Başvuru formu, başvuru sahibinin milliyetine bağlı olarak İngilizce ya da Arapça doldurulmalıdır.
  • Dubai vize işlemleri için yatırılan banka dekontu.

  • Taranmış renkli T.C. Oturum Belgesi (yabancı pasaport sahipleri için geçerlidir)

  • Dubai vizesi başvurusunu yapan kişi adına kayıtlı Ev veya Cep Telefonu faturası.

Dubai Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai Turistik Vizesi e-vize özelliği taşımaktadır. Vize başvurusunda bulunacak kişiler, Dubai Turistik Vizesi için ibraz etmeleri gereken evraklarını taratıp Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) E-vize sistemine yükleyerek vize başvurusu yapabilirler. Dubai Turistik vizesi için online başvuru yapacak kişiler BAE sistemine kişisel mail adreslerini tanıtıp gerekli evrak yüklemesi yapmalıdır. Eğer evraklar doğru taratılıp, her biri 1 MB’tan büyük olmamak kaydıyla sisteme sağlıklı olarak yüklenebilirse, başvuru işleme alınacaktır. Dubai Turistik Vizesi konusunda yapılan birebir başvurular Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Dolayısıyla, Dubai Turistik Vizesi başvurusu yapacak kişiler başvurularını konsolosluğa bağlı Göçmenlik Ofisi’ne ya da Göçmenlik Ofisi tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdır.

Dubai Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Dubai Turistik Vize başvurusu yapan kişilerin işlemlerinin değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması işlemleri genel olarak başvuru tarihinden itibaren 72 saat içinde gerçekleşmektedir. 
Ancak vize başvurusunun Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye resmi tatil günlerine denk gelmesi süreçle ilgili aksamalara sebep olabilmektedir. Dolayısıyla Dubai Turistik Vizesi için başvuru yapacak kişiler, Cuma ve Cumartesi günlerinin resmi tatili olduğunu ve diğer resmi tatilleri göz önünde bulundurarak başvurularını olabildiğince erken tarihte yapmalıdır. 

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.uae-embassy.ae/Embassies/tr