Dubai Transit Vizesi

Dubai Transit Vizesi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne bağlı Dubai Emirliği üzerinden geçiş yaparak üçüncü bir ülkeye seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatleri için gerekli geçişi sağlamak için Dubai Transit Vize başvurusu yapmalıdır.

Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport ve Diplomatik Pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai Emirliği üzerinden gerçekleştirecekleri transit seyahatler için Dubai Transit Vize başvurusu yapmak zorunda değildirler. Ancak bu muafiyet durumu 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler için geçerlidir.

Dubai/Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üzerinden geçiş yaparak üçüncü bir ülkeye seyahat edecek Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Dubai Vize uygulaması bulunmaktadır. 

Dubai Transit Vizesi için Dikkat Edilecek Hususluar

  • Dubai Transit Vizesi için başvuruda bulunacak kişiler Dubai Uluslararası Hava Limanı’nda asgari 8 saat olmak üzere 96 saat konaklama hakkına sahip olurlar.
  • Dubai Transit Vizesi için başvuruda bulunan kişiler Dubai seyahatlerini 58 gün içerisinde gerçekleştirmek zorundadırlar.
  • Dubai Transit Vizesi tek girişli bir vizedir. Dolayısıyla kişiler Dubai Emirliği üzerinden gerçekleştirecekleri her transit geçiş için Dubai Transit Vizesi başvurusu yapmalıdır.
  • Gidilecek üçüncü ülkeye ilişkin sponsor ve rezervasyon gibi bilgiler Dubai geçişinden önce teyit edilmelidir.
  • Dubai üzerinden geçiş yapılacak ülkeye seyahat amacı (turistik, ziyaret, iş, vs….) ne olursa olsun, Dubai Transit vizesi için ibraz edilecek seyahat belgesi (pasaport) seyahat tarihinden 3 ay sonrasına kadar geçerli durumda olmalıdır.

Dubai Transit Vizesi  Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dubai Transit Vizesi  nasıl alınır?

Dubai Transit Vizesi E-VİZE özelliği taşımaktadır. Vize başvurusu yapacak kişiler, Dubai Transit Vizesi için ibraz etmeleri gereken evraklarını taratıp Birleşik Arap Emirlikleri(BAE) E-vize sistemine yükleyerek vize başvurusu yapabilirler. 
Dubai Transit vizesi için online başvuru yapmak isteyen şahıslar, BAE E-Vize sistemine kişisel mail adreslerini tanıtıp gerekli evrakları yüklemelidir. Evrakların doğru taratılması ve her biri 1 MB’tan büyük olmamak kaydıyla sisteme sağlıklı olarak yüklenmesi şartıyla, başvurunun işleme alınması ve değerlendirilmesi mümkün olacaktır. 
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Konsolosluğu, Dubai Transit Vizesi konusunda yapılan birebir başvuruları kabul etmemektedir. Dolayısıyla, Dubai Transit Vizesi başvurusu yapacak kişiler başvurularını konsolosluğa bağlı Göçmenlik Ofisi’ne ya da Göçmenlik Ofisi tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdır.

Dubai Transit Vizesi kaç günde çıkar?

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu, Dubai Transit Vizesi işlemlerini vize başvuru tarihinden itibaren 72 saat içerisinde sonuca ulaştırmaktadır.  Ancak vize başvurusunun Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye resmi tatil günlerine denk gelmesi sürecin uzamasına sebep olabileceğinden, Dubai Transit Vizesi için başvuru yapacak kişiler, Cuma ve Cumartesi günlerinin resmi tatili olduğunu ve diğer resmi tatil tarihlerini dikkate alarak başvurularını olabildiğince erken tarihte yapmaya özen göstermelidir.

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.uae-embassy.ae/Embassies/tr