Dubai Ticari Vize İşlemleri

Dubai Ticari Vize

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne bağlı Dubai Emirliği’ne ticari amaçlı iş fuarı, iş toplantısı, iş görüşmesi, ticari antlaşma ya da alan araştırması gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu seyahatlerini gerçekleştirebilmek Ticari Vizesi için başvuruda bulunmalıdır. Hizmet Pasaportu(Gri), Hususi Pasaport(Yeşil) ve Diplomatik Pasaport(Siyah/Kırmızı) hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai Emirliği’ne yapmak istedikleri ticari amaçlı seyahatler için Dubai Ticari Vizesi işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. Ancak bu muafiyet durumu 180 gün içinde 90 gün ile sınırlı olan seyahatler için uygulanmaktadır. Dubai/Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ye Ticari amaçla yani iş toplantısı, fuar, seminer, anlaşma gibi gerekçelerle seyahat edecek olan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai’ye yapacakları seyahatin niteliğine bağlı olarak Kısa Süreli Dubai Ticari Vizesi ya da Uzun süreli Dubai Ticari Vizesi için başvuru yapmalıdır. Her iki vize çeşidi için de tek girişli ve çok girişli seçenekleri mevcuttur.  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Dubai Ticari Vizesi başvurusunda bulunan kişilerin vizenin onaylandığı tarihten itibaren 58 gün içerisinde ülkeye giriş yapmasını şart koşmaktadır. Bu süre içerisinde Dubai’ye seyahat etmeyen kişilerin vizeleri geçersiz sayılmaktadır. Dubai seyahatlerine yönelik tüm vizeler konsolosluk tarafından “Turistik vize” başlığı altında toplanmıştır. Ancak hem ibraz edilmesi gereken evraklar hem de değerlendirme koşulları yapılacak seyahatin amacı (Turistik, Ticari, Aile ziyareti gibi) açısından farklılık gösterdiğinden Dubai Ticari Vizesi ayrı bir kategori olarak kabul edilebilir.  

Kısa Süreli Dubai Ticari Vizesi: Bu vize çeşidi için başvuru yapan kişiler tek girişli ve çok girişli olmak üzere iki çeşit seyahat olanağına sahip olmaktadır. Kısa Süreli Dubai Ticari Vizesi için başvuru yapan kişiler Dubai’de toplam 30 gün konaklama hakkı elde etmektedir. Ancak seyahat süresinin 28 günde sonlandırılması vize sahibi kişi açısından olumlu olacaktır. Eğer ticari faaliyet için çok girişli Dubai Vizesi için başvuru yapılmışsa, vizenin geçerliliği süresince yapılacak seyahatlerin toplam konaklama süresi 28 günü aşmayacak şekilde organize edilmelidir. Dubai Ticari vizesinin uzatılması mümkün olmadığından, Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından öngörülen konaklama süresi aşıldığı takdirde bu durumda bulunan her yolcu için 3000 USD para cezası yaptırımı uygulanmaktadır.  Uzun Süreli Dubai Ticari Vizesi: Bu vize çeşidine başvuru yapan kişiler de Kısa Süreli Dubai Ticari Vizesi gibi tek girişli ve çok girişli seyahat olanağı sağlamaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu, Uzun Süreli Dubai Ticari Vizesi başvurusunda bulunan kişilere Dubai’de toplam 90 gün konaklama hakkı tanımaktadır. Dubai Uzun Süreli Ticari Vizesi için de uzatma durumu söz konusu değildir. Dolayısıyla vize sahibi kişiler tek seferde ya da çok girişli olarak gerçekleştirecekleri Dubai seyahatlerini 90 gün içerisinde sonlandırmak mecburiyetindedir.

Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai Ticari Vize Gerekli Evraklar

1.   T.C. Kimlik kartı fotokopisi - Her başvuru sahibinin ve pasaporta kayıtlı çocukların Nüfus Cüzdanlarının Fotokopisi evraklar arasına eklenmelidir.

2.   Pasaport kopyası (resimli, kimlik bilgilerinin içerilmekte olduğu sayfasının renkli taranmış / scan edilmiş hali) Dubai vizesi başvurusunda kullanılacak olan pasaportun okunaklı fotokopisi olmalıdır. (Pasaportun 2. ve 3. sayfalar, pasaportun geçerlilik tarihlerini gösteren sayfalar ve 60. sayfa, Pasaport hamili ile birlikte seyahat eden ve kayıtlı çocukları gösteren 5. sayfa). Dubai vizesi işlem başvurusunda kullanılacak pasaportun geçerlilik süresi, seyahat dönüş tarihinden sonra en az 6 ay daha olmalıdır. 10 yıldan eski ve deforme olmuş pasaportlarla yapılan başvurular, Dubai Konsolosluğu tarafından işleme alınsa bile; yırtılma, eskime ve tahribat görmüş pasaportların Dubai sınırından geri çevrilme riski bulunmaktadır. Ayrıca, pasaportun okunaklı bir fotokopisi (2. ve 3. sayfalar, pasaportun geçerlilik tarihlerini gösteren sayfalar, 60. sayfa, E-pasaport kullanılması halinde, fotoğrafın bulunduğu tek sayfanın fotokopisi sunulması mecburidir.

3.  1 adet biometrik fotoğraf (başvuru sahibinin güncel halini temsil eden beyaz fon arkalı)Dubai vizesi başvurunuzda kullanılmak üzere 1 adet açık renkli arka plana sahip pasaport boyutlarında fotoğraf istenen evraklar arasına eklenmelidir.Dubai vize işlem dosyasında yer alması gereken biyometrik fotoğraf; beyaz zeminde çekilmiş, rötuşsuz, 4cm x 5,5 cm ölçülerinde ve güncel çekilmiş olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin fotoğrafta gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmış olmamasına özen göstermelidir.

4.   Evliliği bulunan kadın yolculara ait eş bilgileri.

5.   Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai Konaklama bilgileri.

6.  Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai Uçak bileti rezervasyonları 

7-  Dilekçe - Ziyaret tarihlerini ve nedenini gösteren mühürlü bir dilekçe. Dubai vizesi başvurularında sunulacak olan evraklar, Dubai Göçmenlik Bürosu'nun istediği şekilde sıraya koyulmalıdır. Dubai Konsolosluğu Göçmenlik Bürosu’na yazılacak olan vize başvuru dilekçesi açık ve net bir şekilde yazılmalıdır. Dubai vize başvuru formu başvuru yapan kişi tarafından eksiksiz olarak doldurulmalı ve imzalanmalıdır. 

8-  Vize Başvuru Formu: Dubai Konsolosluğu tarafından hazırlanan vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Dubai vize başvurusu için doldurulacak başvuru formu kişinin kendi ülkesindeki ve Dubai iletişim bilgilerini içermelidir. Başvuru formu, başvuru sahibinin milliyetine bağlı olarak İngilizce ya da Arapça doldurulmalıdır

9-   Şirketin imza sirküleri-Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

10- Faaliyet belgesi-Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

11- Vergi levhası fotokopisi-Dubai vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren nitelikte olmalıdır.

12- Ticari sicil gazetesi fotokopisi-Dubai vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

13- Maaş bordrosu- Dubai Ticari Vizesi başvurularında bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

14- Dubai vize başvurusunu yapan kişi adına kayıtlı ev veya cep telefonu faturası başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

Dubai Ticari Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dubai TicariVizesi nasıl alınır?

Dubai Ticari Vizesi E-VİZE özelliği taşımaktadır.  Dubai Ticari Vizesi için başvuru yapacak kişiler sunmaları gereken vize başvurusu evraklarını taratıp Birleşik Arap Emirlikleri(BAE) E-vize sistemine yüklemelidir. Dubai Ticari Vizesi için online başvuru yapacak kişiler, BAE E-vize sistemine kişisel mail adreslerini tanıtıp gerekli evrak yüklemelidir. Vize evraklarının doğru taratılıp, her birinin 1 MB’tan büyük olmaması kaydıyla sisteme sağlıklı olarak yükleme yapıldığı takdirde, başvuru işleme alınacaktır.  Dubai Ticari Vizesi başvurularınıBirleşik Arap Emirlikleri (BAE) Konsolosluğu’na birebir yapma imkanı bulunmamaktadır.Bu sebeple Dubai Ticari Vizesi başvuruları konsolosluğa bağlı Göçmenlik Ofisi’ne ya da Göçmenlik Ofisi tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapılmalıdır.

Dubai Ticari Vizesi kaç günde çıkar?

Dubai Ticari Vizesi başvuruları Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından ortalama 72 saat içerisinde değerlendirilip, sonuçlandırılmaktadır. Ancak vize başvurusunda bulunacak kişiler vize başvurusu yaparken, başvurularının Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye resmi tatil günlerine denk gelip gelmediğine dikkat etmelidir. Çünkü resmi tatillere denk gelen işlemlerin sonuçlandırılması normalden uzun sürmektedir. Ayrıca Cuma ve Cumartesi günlerinin Birleşik Arap Emirlikleri tarafından resmi tatil kabul edildiği unutulmamalıdır. 

 

 

 

 

 

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.uae-embassy.ae/Embassies/tr